Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече сме във фазата на отрицанието, смята психолог

08 юли 2020, 11:54 часа • 2516 прочитания

"Вече сме във фазата на отрицанието, която е свързана с недоволство и разочарование и обезверяване. Следващата фаза е на възстановяване - хората започват да извличат и позитивен опит от това, което се е случило, и започва да се адаптира към ситуацията, в която се намира". Колко време ще отнеме прехода обаче, не може да се прогнозира. Това каза пред БНР Елена Пенчева - член на Секцията по кризисни интервенции на Дружеството на психолозите в България, в коментар на социологически данни, според които все повече хора в България не вярват в опасността от коронавируса.

Вчера "Галъп" публикува социологическо проучване, според което с ръста на тестване и положителни проби тревогата сред българите отново нараства, но е далеч от пиковите си стойности. Няма и нагласи за затягане на мерките. Обществото по-скоро разчита на личната отговорност и на трезвата преценка за заплахата."Причината е, че никой не иска да бъде затварян вкъщи. Второ – Covid-19 е малко по-познат. В началото имаше много по-големи страхове. Сега също има ръст, но това със сигурност не е паника. Един значителен дял от българите – около 60% от анкетираните смятат, че има преувеличаване. България е на едно от водещите места в света по този показател. Ние сме малко по-скептични към величината на заплахата. Даже може би малко я подценяваме", коментира Първан Симеонов.

Психолог: В колективна невроза сме, предстои дълга психоемоционална криза

Когато има криза и нещо, което ни заплашва, организмът се мобилизира, за да се справи, обясни ситуацията психологът. По думите й така действа и държавата: "Мобилизират се всички структури. Ние обаче не можем да функционираме в максимална степен на мобилизация дълго време, така е и на физическо ниво".

Според психологът много хора вече са се научили да се предпазват и да комуникират в новата ситуация.

Въпреки това в началото на заседанието на министерския съвет днес премиерът отново призова хората да спазват дистанция, да дезинфекцират и да бъдат дисциплинирани, защото тежките времена предстоят.

Борисов: Истинската криза ще настъпи в края на годината, началото на следващата

За какво да внимаваме в момента:

"Някои хора развиват повишена чувствителност, повишава се тревожността им и могат да стигнат до депресии. Други хора несъзнателно стигат до пълното отрицание на опасността, за да съхранят психиката си. Тогава започва да се неглижират мерките, които трябва да спазваме, за да се намали разпространението на заразата. Кризата е продължителна и не е свързана само с опасността за здравето ни, но и със социалните ни функции", предупреди  психологът.

 

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес