Хартиените ваучери за храна стават електронни. Промяната влиза в сила от 1 януари. В момента у нас има лицензирани 14 оператора на ваучери за храна, които осигуряват хартиените документи. За тази година - квотата за ваучери, определена от държавата, е 1 милиард и 400 милиона лева, предава БТВ.
Още: Кой има имен ден днес, 1 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 31 декември 2024 г.
Като максималната сума, която шефът може да даде на работник, е 200 лева на месец. Хартиените ваучери, с които в момента пазаруваме в хранителните магазини след няколко месеца ще станат електронни. В момента около 700 хиляди служители в над 20 хиляди фирми използват тези ваучери.
Електронният ваучер ще бъде под формата на карта, като дебитните и кредитни банкови пластики. Може да бъде и дигитализирана в телефона ни. „Това няма да бъде дебитна карта, от която да теглим пари на банкомат, а ще се използва отново в мрежа хранителни вериги, магазини, ресторанти“, каза Таня Обущарова от Асоциация на операторите на ваучери за храна.
Още: ДБ със законови промени за електронизация - и в правосъдието, и при ваучерите за храна
Още: Прогноза за времето - 1 януари 2025 г. (сряда)
Още: КЕВР решава окончателно за цената на тока на 1 януари
С електронния ваучер ще купуваме само храна, както е сега. Но вече ще можем да плащаме конкретна сума - например точно 48 лева. С хартиения ваучер това не е възможно, защото покупката ни трябва да е точно толкова, колкото е неговата стойност.
„Картите могат да бъдат без име, но това не означава, че ще са анонимни, винаги зад определен номер, ще стои конкретно лице. Също така могат да бъдат и персонализирани с имена“, посочи Стоилка Арсова, директор „Национална картова и платежна схема“, пред БТВ.
Още: Откриха мъртъв млад царски орел в Горнотракийската низина
Още: Как България ще посрещне 2025 г.? Вижте празничните програми в страната
През сайт или мобилно приложение ще виждаме кога изтича срока на ваучера, какво е движението на пари по него и къде са похарчени. Електронният ваучер ще спести административна работа, която сега фирмите извършват.
„Финансово-счетоводен отдел се занимава поне един ден с приемането на ваучерите, раздаването, съхраняването, целият процес е тромав. Неудобство е и за служителите, всеки да дойде до офиса, имаме и такива, които са хоум офис, за да вземат своите ваучери“, каза Ивайло Йорданов, изп. директор в IT компания.
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)
Още: Румен Радев: Красимир Куртев ще продължи да живее в сърцата на публиката
Още: Как се плаща за туристически услуги с ваучери за храна?
В момента хранителните магазини събират хартиените ваучери и ги изпращат в офис на операторите, където ги преброяват на машина, след което по банков път превеждат сумата на търговците. С електронизацията на ваучерите този процес значително ще бъде облекчен.
Издаването на електронни ваучери започва от 1 януари. Като ще има преходен период до юли, в който и хартиените също ще действат. След това - отиват в историята.