В днешното издание на "Видимо и невидимо: Бизнес Клуб" гостува маестро Васил Димитров - изпълнителен директор на "Фреш радио груп" ЕООД.
В интервюто Васил Димитров разказва, че комерсиалните медии се финансират основно от продажба на рекламно време. Когато става въпрос за радиопрограми за култура и изкуство, като например с класическа музика, е необходимо да се търсят други форми на подкрепа, като финансиране по обществен начин, чрез дарения или от частни фондове, както е например в САЩ.
Според Димитров, истинските обществени медии, а не държавните – каквито бяха преди 10 ноември - трябва да имат независимо от държавата финансиране. Това финансиране в европейските стандарти се получава чрез фонд, който се набира директно от ползвателите на радио и телевизия, от обществото. Фондът има структура, той събира средствата по начин, определен от закона и ги разпределя на обществените медии. По този начин ръководството на обществените медии се отчита пред обществото и пред фонда, а не пред министъра на културата или пред финансовия министър.
В България, съгласно Закона за радио и телевизия, има два вида медии: комерсиални и обществени. Обществените медии, БНТ и БНР, се финансират от фонд "Радио и телевизия". Според Димитров, Радио КласикА също трябва да се причисли в тази "категория", тъй като извършва общественополезна дейност в областта на културата. Но ЗРТ все още не е проработил в тази част.
Васил Димитров изтъква, че в истинските демокрации системата работи на принципа на дуалността, където комерсиалните и обществените медии са взаимно свързани и когато единият наруши принципите на демокрацията, другият ще го атакува. Този дуален модел е в основата на демократичните общества, но в България той липсва.
Маестро Димитров смята, че в България има пари за музикална култура и сериозна музика, но няма политика за тяхното правилно разпределение. Той критикува неравнопоставеността във финансирането на държавните и частните обществени културни институции.
Повече за разговора на Георги Найденов с маестро Васил Димитров можете да научите от видеото: