Върховният административен съд (ВАС) отмени отказа на Административния съд в София да разгледа жалба на природозащитната организация Сдружение за дива природа "Балкани" срещу писмо на служебния министър на околната среда и водите Росица Благова от месец март 2023 година, касаещо строителството на магистрала "Струма".
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
С него Благова потвърждава на председателя на Агенция "Пътна инфраструктура" и Министерство на регионалното развитие на благоустройството, че не се изисква процедура по екологична оценка (ЕО) и оценка за съответствие (ОС) за доизграждане магистрала "Струма" в района около Кресна.
В писмото е посочено, че за инвестиционен проект "Подобряване на трасето на Лот 3.2 на АМ "Струма" е проведена процедура по ОВОС, в рамките на която е извършена процедурата по ОС с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000 и процедурата е приключила с решение на министъра на околната среда и водите, с което се одобрява осъществяването на инвестиционния проект. Още: Десетки милиони санкции по поръчките за АМ "Струма"
Аргументите на ВАС
Съдиите от ВАС обаче не са съгласни. Според тях процесното писмо е само едно становище като етап от цялостната процедура по изготвяне и приемане на изменението на подробния устройствен план. Становището по ЕО е крайният завършващ акт на едно специално нормативно регламентирано производство. Аналогично на правния статус на решението по ОВОС и на решението по оценката за съвместимост (ОС) по смисъла на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), за които по силата на закона е предвидено самостоятелно съдебно обжалване.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Екологичната оценка също е предмет на специална нормативна уредба в Глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и в Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми. Извършването на екологичната оценка е част от процедурата за изготвяне и одобряване на ПУП, като оценката е част от устройствения план. Правният ефект на становището по екологична оценка има характера на самостоятелно решение на административен орган, което рефлектира в правната сфера на възложителя, на лицата, чиито инвестиционни предложения са включени в изменението на плана, на засегнатата общественост, каквито в случая са жалбоподателите", пише още в решението на съда.
Казусът "Струма"
Припомняме, че екоактивистите се опитват да защитават позицията на хора в Кресна, които твърдят, че настоящите проекти за строителство на "Струма" са лоши за града. Според тях пътният възел "Кресна" предопределя трасето на "Струма" от Кулата към Кресна да остане сегашният път през Кресненското дефиле. Още: Регионалният министър не се нае да каже откъде ще мине трасето за АМ "Струма"
Жители на града искат цялата магистрала да бъде изнесена от дефилето, а старият път да продължи да се ползва като обикновено шосе от местните общности.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Първата копка за изграждането на пътния възел бе на 16 май, 2023 година и бе съпроводена от невероятни циркове. Официалната делегация, начело с министър Иван Шишков, беше охранявана от кордон от полицаи. През това време протестиращите викаха "Мафия" и "Шишков лъжец", а накрая полицията отведе някои от по-буйните природозащитници.
Доизграждането на пътен възел "Кресна" е около 300 метра и той е важна връзка на бъдещата магистрала през Кресненското дефиле със сега съществуващия магистрален път от Кресна до граничният пункт "Кулата – Промахон". Министърът казва, че пътният възел "Кресна" не предопределя нищо, но трябва да бъде изграден, за да не закъснее магистралата с още пет години.