Повече от осем месеца след трагедията в Хитрино възстановяването на селото все още е мираж. Пострадалите хора живеят във фургони, а от обещаните нови къщи няма готова нито една. Общинската инфраструктура - пътища, водопроводи, сгради, не е ремонтирана. Общината е успяла да усвои около 1/6 от получените от държавата и от даренията пари - 2.123 млн. лв. от общо близо 12 млн.лв. Това става ясно от отчета на кмета Нуридин Исмаил, който не обяснява защо се бави усвояването на парите и възстановяването на селото.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
На 10 декември 2016 г. влак, превозващ цистерни с пропилен, се взриви в селото и уби седем души, а 29 бяха ранени. Десетки къщи бяха повредени или направо сринати със земята.
За Хитрино бяха преразпределени и 20 млн. лв. от Програмата за селските райони за инфраструктура, но и тяхното реално усвояване не е започнало. С парите като начало бе наета шуменската фирма "Инвестиционно проектиране", която за 1 млн. лв. трябва да изработи и окомплектова технически инвестиционните проекти за кандидатстване по селската програма. С други над 320 хил. лв. кметът нае "Европрограмконсулт" ЕООД за консултантски услуги. И двете фирми бяха избрани в процедура по пряко договаряне, а мотивът на общината - че няма време.
След трагедията държавата отпусна 10 млн. лв., БЧК събра от дарения малко над 1.8 млн. лв. Отделно по сметката на общината за дарения постъпиха още 973 хил. лв. - тук от списъците се вижда, че хората са превеждали по 20-30-40 лв. Директно на общината са дарявали и политическите партии - общо 125 хил. лв. Фирми, общини и училища също се включиха със средства. Жителите на село Голям Поровец са дарили 40 лв., става ясно от регистъра на кметството.
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
От тези пари близките на починалите са получили по 5000 лв. 38 хил. лв. са отишли за топъл обяд още преди да бъдат отпуснати парите от БЧК. Още средства са дадени за лечение на пострадалите в болниците, тъй като четирима от пострадалите са били с неплатени здравни осигуровки, отчита кметът. Две болници - във Варна и в столицата, пък са си поискали 32 хил. лв. общо от общината, , по думите на , Исмаил, НЗОК не им признала разходите. 35 от пострадалите хора са получили по 500 лв. за лечение, пише Сега.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
От събраните над 1.8 млн. лв. по дарителската сметка на БЧК общината е отчела изразходвани към юни близо 681 хил. лв. Това сочи справка на БЧК за "Сега". БЧК е превела за обзавеждане, домакински елeктроуреди, врати и стъкла 1 357 500 лв. "БЧК получава ежемесечни отчети от община Хитрино за усвоените средства. Отчетите се предоставят на вниманието на членовете на Националния обществен съвет, който разпредели набраните средства. Съгласно данните от последния получен отчет усвоената сума е в размер на 680 919.37 лв.", обясниха от организацията.
Общинският съвет разпредели 314 от пострадалите къщи в Хитрино в пет категории според степента на щетите по тях. Напълно разрушени са 18 къщи. За тях от БЧК гласуваха да се дадат по 2900 лв. за уреди и по 12 хил. лв. за обзавеждане. Тези къщи обаче не са построени и за тях кметът е отчел едва 6 хил. лв. похарчени. Осем от обещаните 11 нови къщи вече се изграждат от строителната камара.
Най-много от средствата засега са отишли за домакинските електроуреди - 307 хил. лв. в средно пострадалите къщи. Според решението всяка къща от по-малко пострадалите може да получи 1250 лв. Отделно за вътрешни, входни и гаражни врати, както и за остъкляване бяха заделени 225 хил. лв. от дарените чрез БЧК. От тях са похарчени 136 хил. лв. Парите за топъл обяд, осигурени от тази дарителска кампания - близо 157 хил. лв., са усвоени напълно. С тях хората получаваха веднъж на ден топъл обяд.
Още: Най-важните новини за деня: 20 декември 2024 г.
Още: Заради нефтения разлив в Керченския проток: Следим ежемесечно качеството на морската вода
От 10-те млн. лв. от държавата 5 млн. лв. трябваше да са за социално подпомагане на пострадалите чрез бюджета на социалното министерство. От тях са усвоени 503 хил. лв., а предишното ръководство на ведомството обещаваше, че ще има специални социални помощи за пострадалите хора. От тези пари 70 хил. лв. са дадени за лечение пострадалите, а 432 хил. лв. за външни врати и дограма.