Земетресения с магнитуд около 3 по Рихтер стават минимум от 20 до около 40-50 пъти годишно на територията на цялата страна. Това каза проф. Емил Ботев, ръководител на Департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН във връзка с поредицата от трусове, които разлюляха Югозападна България.
„Нямаме някакви доказателства, които да говорят, че нямаме нормална сеизмичност на района. Земетресенията са изключително слаби”, подчерта проф. Ботев пред "Фокус".
По думите му сеизмолозите приемат, че честотата на земетресенията в този район е достатъчно висока, тъй като това е сеизмичен район, който в малко по-далечното минало е известен и с по-силни земетресения. Той добави, че измерванията, които се провеждат на повърхността на различни реперни точки за придвижване на отделните земекорни блокове, показват, че няма значими отклонения.
„Признаците за дълговременно натрупване на напрежение и реализиране на по-силни земетресения е точно това – движението на отделни земекорни блокове, което се реализира на повърхността”, посочи още проф. Ботев. Той допълни, че такива движения не се наблюдават – наблюдават се общо за района. „Освен това ние считаме, че в момента нямаме натрупване на голямо напрежение, едва ли ще се случи земетресение с по-голям сила”, поясни проф. Емил Ботев.