Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юридическа действителност: Куриоз в енергетиката, закони на килограм и ръст на конституционните жалби (ВИДЕО)

22 март 2023, 12:05 часа • 1807 прочитания

Куриоз в енергетиката, закони на килограм и ръст на конституционните жалби, отчита Юридически барометър в своя 20-ти юбилеен брой на изследването на състоянието и развитието на правния ред в България в периода юли 2019 - декември 2022 г. Изследването представи проф. Даниел Вълчев, председател на проекта Юридически барометър. 

Куриоз в енергетиката

Вълчев заяви, че няма драматично значение на промените в Закона за енергетиката, но той видя куриоз тях. 

"Имаше куриозен опит да се избере нов председател на КЕВР. Вървеше едновременно законодателна процедура и процедура по избор. Оказа се, че един човек не отговаряше на изискванията към момента на подаване на документите и няколко дена по-късно те бяха сменени", коментира Вълчев. Той отчете, че кандидатът за шеф на регулатора обаче вече не е можел да се ползва от новите изисквания, тъй като вече е бил изтекъл срокът за подаване на документите. Според в тази връзка Конституционният съд се е намесил основателно.  ОЩЕ: Народното събрание официално върна стария председател на енергийния регулатор

Законодателна активност

"Законодателната активност на народните представители в някои случаи надминава и най-смелите очаквания. Между юли и декември 2022 г. са внесени 199 законопроекта, от които три четвърти са на народни представители", коментира той. Вълчев също посочи, че не всички са приети, но определи това по-скоро като политически знак.

Вълчев обърна внимание, че продължава практиката законите да се допълват повече от веднъж на шестмесечие. Като колоритен пример той даде измененията в Закона за здравето, когато в един ден е внесен законопроекта, разгледан в комисиите, гласуван на първо и второ четене от зала и надвечер изпратен на президента за указ.  ОЩЕ: Какво свършиха депутатите от 48-ото Народно събрание?

В рамките на изследването бе засегната темата и за машинното гласуване, като Вълчев коментира, че от 2014 г- е започнало неговото въвеждане, за да се стигне до 2023 г., когато то е на практика обезсмислено. ОЩЕ: Конституционният съд ще разгледа връщането на хартиената бюлетина, но след изборите

Конституционният контрол

Изследването отчита известно забързване на конституционния контрол, като според Даниел Вълчев то не зависи от конституционните съдии, а от институциите, които ги сезират. "Има около 9 решения и респективно 9 нови дела на шестмесечие", коментира Вълчев.

Ръст в наказателните процедури срещу страната 

Вълчев отчете и ръст на наказателните процедури срещу България, като отбеляза, че са образувани 6 нови дела срещу страната ни. "Това е два пъти повече, отколкото предходния съизмерим период", каза още той. Увеличение е имало и в броя на запитванията към съда на ЕС от страна на българските съдилища. 

"От 2010 г. до края на юни 2019 г. общият брой на такива запитвания е 119, само за последните 3 години и половина -  той беше 132", отчете Вълчев. 

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес