Изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк призова за спешно увеличаване и ускоряване на хуманитарната дейност в областта Сахел в Африка с цел предотвратяване смъртта на над 1 милион деца, съобщиха от офиса на организацията в София, предаде БГНЕС.
Лейк е на посещение в западен Чад с цел организиране на кампания на УНИЦЕФ в световен мащаб за набиране на 120 милиона долара за лечението и изхранването на децата в региона, които са заплашени от смърт вследствие на остро хронично недохранване.
"Тази област винаги e на ръба на криза. Семействата и децата са обезсилени от сушата през 2010 и 2005 година. Сега съществува нарастваща несигурност в редица страни със стотици и хиляди хора, прогонени от домовете им, повишаващи се цени на хранителните продукти и слаба реколта", заяви той. Като причинява масово изселване и отслабва имунната система на децата, задаващата се продоволствена криза носи със себе си опасности от полиомиелит, морбили, менингит и холера, които са другите големи "убийци" на деца.
УНИЦЕФ работи с партньори за подготовката и откриването на стотици здравни центрове във всички осем страни на областта Сахел. Десетки хиляди деца вече получават лечение за остро хронично недохранване. "Хората в Сахел са на ръба на тотално бедствие, при което един милион деца се намират в риск", заяви Лейк.
В Чад над 6 милиона души са засегнати от кризата като 3,5 милиона от тях са на възраст под 18 години. Според изчисленията 127 300 деца на възраст под 5 години вече страдат от остро хронично недохранване.
Страната е и с най-висок брой заболели от полиомиелит в Африка и се бори с избухналата епидемия на менингит и с болести, които могат евентуално да усложнят нуждите на децата, когато ги засегне кризата с изхранването.
С Министерството на общественото здравеопазване УНИЦЕФ откри над 250 центъра за изхранване и рехабилитация в Чад и ще удвои този брой в следващите два месеца.
УНИЦЕФ планира да изгради здравни, санитарно-хигиенни и защитни системи навсякъде в Сахел, така че хората в областта да могат да посрещат бъдещи предизвикателства с по-голяма устойчивост.
"Не става дума само за спасяване на човешки животи днес. Става дума за предотвратяване на нови бедствени ситуации утре с правилния вид хранене в точното време, особено за деца на възраст под 3 години; става дума за усъвършенстване на стабилни системи на здравеопазване, така че да не се допусне друго трагично бедствено положение и да не стигат децата до центрове за изхранване", каза Лейк.
Редактор: Десислава Ушатова