Темата за ролята на църквата продължава да е основен въпрос за българското общество през тази седмица. След като руският патриарх Кирил повдигна безпардонно болезнения въпрос дали България трябва да е вечно благодарна на Русия за освобождението си от Турция с цената на свободата си за сметка на руските интереси, отворено писмо до премиера Бойко Борисов, президента Румен Радев и главата на Българската православна църква (БПЦ) Неофит повдигна друг въпрос - този за управлението на българските православни храмове на територията на Турция.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Писмото е подписано от учителката Златка Чардакова, а с него настоятелно се иска от българската държава и българската църква да вземат отношение по желанието на Вселенската патриаршия и "дългогодишните безпрепятствени опити за асимилация и погърчване на българската общност в Истанбул от страна на гръцкия патриарх Вартоломей I".
Основната теза, която г-жа Чардакова развива в писмото, е, че патриарх Вартоломей I не позволява проповядване на български език в българските православни храмове в Истанбул. Г-жа Чардакова е категорична, че с поведението си гръцкият патриарх нарушава и турския закон, в когото е инкорпорирано "правото на малцинствените общности в Турция да изповядват своята религия на своя език".
"За пореден път и при освещаването на Желязната църква "Св. Стефан" в Истанбул, състояло се наскоро, в присъствието на българския премиер Бойко Борисов, патриарх Неофит раболепнически нарича гръцкия патриарх "Константинополски, Вселенски патриарх". От своя страна гръцкият патриарх отслужва на гръцки език и произнася реч на турски, сякаш е домакин, което е поредният показател за отнемане право на българите за проповядване на своя език и своего рода оскърбително отношение към тях, респективно към независимостта на Българската православна църква, част от която е и храмът "Св. Стефан". Важно е да се споменa, че в речта си, по време на откриването на храма, президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган заявява, че българската общност има право да изповядва религията си на своя език", посочва в своето писмо Чардакова.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Златка Чардакова казва и, че "според турското законодателство Гръцката патриаршия няма право да сключва договори за църковни права на българи, живеещи в Истанбул, защото те са турски граждани". Изхождайки от тази гледна точка, тя счита, че договорът между Гръцката патриаршия и Българската православна църква от 1945 година, с който патриаршията признава правото на БПЦ да е автокефална само в рамките на държавните граници на България, според турските закони е престъпление, защото турските закони сочат, че Гръцката патриаршия в Истанбул е религиозен глава само на гърците, живеещи в Истанбул.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Именно заради това Чардакова иска от Бойко Борисов, Румен Радев и патриарх Неофит да отговорят на следните 5 въпроса:
1. Какво включва понятието "управлява", касаещо българските храмове на територията на Турция и какви са правомощията на гръцкия патриарх, свързани с това "управление"?
2. На какъв език се издават кръщелните свидетелства и свидетелствата за граждански брак от църквите ни в Турция? И ако към настоящия момент се издават на гръцки език с добавен под него ситен шрифт на български език, кое е основанието, което го допуска?
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
3. Въз основа на кой правен или църковен документ в българските храмове в Турция се извършва богослужение на гръцки език и не е ли това отстъпление от извоюваната през 1870 година независимост на Българската църква?
4. На какво основание в обръщението от българска страна, в лицето на патриарх Неофит и в присъствието на български представителни лица, за обръщение към гръцкия патриарх се използва титлата "вселенски", а Гръцката патриаршия се назовава "Вселенска"?
5. Какво е съдържанието в оригинал на протокола, подписан през 1945 година между делегати на Българската православна църква и представители на Гръцката патриаршия? Защо не е оповестен и представен от никоя от подписалите го страни? Има ли посоченият документ юридическа стойност?