Следващият вторник, 5 ноември 2024 г., в САЩ ще се състоят изключително оспорвани президентски избори. Изходът от вота ще окаже съществено влияние в глобален мащаб, включително и върху редица социални и политически процеси у нас.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
По този повод социологическата агенция "Галъп интернешънъл болкан" е взела участие мащабно проучване за нагласите и очакванията към Доналд Тръмп и Камала Харис, проведено в 43 държави.
Тръмп или Харис?
Ако българите бяха изправени пред електоралната дилема "Доналд Тръмп или Камала Харис", то мнозинството щеше да предпочете Доналд Тръмп. Той би получил 49%, а Харис – 36%. Още: Washington Post загуби 200 000 абонати след спорно решение за изборите: Джеф Безос ли е виновен?
Само 15% от анкетираните не заявяват предпочитание към някой от кандидатите. Сходни са и нагласите, които споделят респондентите, независимо от личните си пристрастия, за това кой ще спечели вота в Щатите – 46% очакват това да е Тръмп, а 36% – Харис.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
В същото време, мнозинството от нашите сънародници смятат, че битката за Белия дом има съществено значение за нашата страна и ще влияе върху случващото се в икономически и политически аспект – 57%. Едва 12% намират, че събитията отвъд океана нямат да имат такова влияние, а 7% оценяват влиянието им като малко.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Освен по-висока подкрепа за Доналд Тръмп, българите свързват и по-високи положителни очаквания с него. Така например, 34% очакват евентуален президентски мандат на Доналд Тръмп да подобри позицията на САЩ в света, докато делът на гражданите, които декларират такова очакване към Камала Харис е 25%. В полза на кандидата на Републиканската партия на САЩ е и пропорцията при въпрос кой от двамата потенциални президенти може да донесе повече стабилност – едва 20% смятат, че това би била Камала Харис, докато 35% свързват такова очакване с Доналд Тръмп. Още: Изборите в САЩ ще решат съдбата на Украйна. Какво мислят избирателите?
По света
Резултатите от изследването показват и някои интересни регионални различия в Европа от гледище на отношението към кандидатите за Белия дом. В тяхната основа стоят социо-културни, исторически и идеологически фактори. В Западна Европа преобладава подкрепа за либерал-прогресистката кандидатура на Камала Харис, докато в Източна – за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Показателно е, че най-висока е подкрепата за Камала Харис в Скандинавието, където лявото, социал-либералното и засилената преразпределителна роля на държавата традиционно определят облика на социалния и политически модел. Ако имаха такава възможност, за кандидатката на Демократическата партия на САЩ биха гласували цели 85% от избирателите в Дания, 82% във Финландия, 81% в Швеция, 81% в Норвегия. Още: На прага на изборите в САЩ: Тръмп и сравненията му с нацистите
Обратно, в Източна Европа, където историческите промени след падането на Берлинската стена бяха свързани с демонтажа на всевластната тоталитарна държава и присъщата за нея социална уравнивиловка, се наблюдава по-висока подкрепа за кандидата на американската консервативна десница Доналд Тръмп, като най-високите стойности се регистрират в Сърбия – 59%, в Унгария – 49%, в България – 49%, в Словения – 43%. Още: Изборите в САЩ изправят Берлин на нокти
В световен мащаб картината е по-различна най-вече по отношение на очакванията към евентуалното управление на всеки от кандидатите. Двама от всеки трима души в обхванатите от проучването 43 държави смятат, че въздействието на американските избори върху тяхната страна ще бъде „много силно/високо“ – 67%.
Проучването разкрива също, че своето очакване Камала Харис да подобри позицията на Америка в света споделят 38%, докато с Доналд Тръмп такова очакване свързват само 19%. Ако Харис е президент, би могла да подпомогне за повишаване на стабилността според 32%, докато управление на Тръмп би допринесло за намаляване на глобалната стабилност, казват 49%. Ясно мнозинство от 59% в 43-те изследвани държави биха посъветвали американския президент да вложи повече американски ресурси в помощ на Украйна или поне да ги запази на сегашните нива.