Малко над половин милион лева (536 000 лв.) ще трябва да бъдат дадени на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) още тази година. А причината е, че само така ДАМТН ще може да изпълнява ролята си на контролен орган и да проверява качеството на въглищата и бритеките. Това става ясно от доклад на икономическия министър Емил Караниколов, цитиран от в. "24 часа".
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Парите обаче ще стигнат за половин година, т.е. за цяла ще трябват два пъти повече.
ДАМТН пое ролята на контролиращ орган заради промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух, според които държавата трябва да следи има ли на пазара въглища и брикети с наднормено съдържание на пепел и сяра. Инспекторите, които ще проверяват местата за продажба, ще са 20 на брой, пише в доклада. 17 от тях ще бъдат новоназначени и за техните заплати до края на 2019 г. са необходими 136 067 лв.
От разбивката на останалите суми се разбира, че ще се правят по 140 проверки месечно, като при тях ще изготвят по 18 анализа в акредитирани лаборатории. Само това ще струва към 41 хил. лв. до края на годината. Отделно от това само за съхраняването на пробите ще са необходими складови помещения, което ще струва други 12 хил. лв.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
За новите дейности по контрол на въглищата и брикетите ще са необходими нови помещения, като само ремонтът им ще излезе 62 хил. лв. Освен това за новите инспектори ще са необходими 7 автомобила, които тепърва трябва да се купят и това ще струва 158 130 лв. Другите нови разходи, които се налагат, са за застраховки, поддръжка на колите, оборудване на работни места за инспекторите, повишени режийни разходи и т.н.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според промените в закона инспекторите на агенцията имат право да съставят констативни протоколи и да пишат актове, които може да стигнат до 50 хил. лв., ако горивата не отговарят на стандартите или съответният търговец не е регистриран. Този регистър тепърва ще се изготвя.