Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тракийските съкровища се завърнаха в Националния исторически музей

18 януари 2018, 11:45 часа • 17043 прочитания

Най-известните златни и сребърни съкровища на България отново могат да се видят в Националния исторически музей. Те се завърнаха у дома след триумфален успех в Норвегия на изложбата „Легенди в злато Тракийски съкровища от България“.

Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?

Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание

Това съобщиха от пресцентъра на музея.

Емблематичните красиви златни и сребърни произведения на торевтиката, пластиката и изкуствата гостуваха повече от 3 месеца на музея в Берген.

Подновената експозиция в Зала 2 на НИМ традиционно акцентира върху оригинала на Панагюрското златно съкровище. Посетителите могат да разгледат в представителните витрини сребърните съкровища от Борово (IV век пр. Хр.), Рогозен (ср. V-третата четвърт на IV век пр. Хр.) и Летница (IV век пр.Хр.). Като част от постоянната експозиция остава „Сребърното съкровище от с. Йонково“ (III век пр.Хр.), показано за първи път през лятото на 2017 г. То включва купа с полусферична форма, каликс и фрагменти от устие на ритон с врязана украса от бръшлянова клонка.

Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ

Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков

Уникалната златна каничка от Могиланската могила (Враца) и сребърният киликс от Александрово от IV век пр.Хр., сребърният скифос с позлата, украсен с глави на богиня, инсигниите на властта – златен нагръдник от могилно погребение от Твърдица, двойната брадва с позлата от Кози грамади, златни накити, парадно и бойно въоръжение на тракийските войни и предмети от проучени богати гробни комплекси в Казанлъшко представят разказа за тракийските владетели и техните земи.

Традиционен интерес предизвикат редките и изключително интересни накити от проучени гробове в Златиница и Синеморец, както и разнообразието от златни венци и уникалният златен пръстен със сцена на обличане във власт (инвеститура). Специален акцент в експозицията е обецата, представяща богинята Нике в колесница (ср. на III век пр.Хр.). Показани са още огърлици, обеци, апликации за диадема, нанизи от мъниста и сребърни накити, които ще обогатят представата за живота и мисленето на траките в периода V –I век пр. Хр.

Експозицията показва изящни и редки образци на тракийското въоръжение – броня от бронз от Пловдивско (V век пр. Хр.), върхове на копия и др.

Начинът на живот, вярванията и мисленето на траките, живели по българските земи в предримския период разкриват предмети, принадлежали на владетелите и семействата им – ритуални сервизи от злато, сребро и бронз, накити, въоръжение, пластика, чернофирнисови и червенофигурни съдове с изящни сцени (лампа, кратери, скифоси, кантароси, хидрии, кани и т.н.).

Още: 21 години от атентата в база „Индия“ в Ирак, загиват петима български войници

Още: Кой има имен ден днес, 27 декември 2024 г. Честито!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес