Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съюзът на съдиите към Цацаров: Съдът се подчинява само на закона

09 март 2016, 13:17 часа • 3977 прочитания

Съюзът на съдиите в България (ССБ) излезе с отворено писмо във връзка с изявленията на главния прокурор Сотир Цацаров от вчера, че всеки трябва да понесе отговорността си за оправдателните присъди, визирайки именно съда.

В интервюто главният прокурор заявява, че при много от оправдателните присъди прокуратурата била свършила своята работа, а въпросите за оправдателните присъди следвало да бъдат прехвърлени към други кабинети в „тази сграда” (явно се визира Съдебната палата). Според главния прокурор, оправдателните присъди станали прекалено много, а те не били раздавани от прокуратурата. В заключение главният прокурор подчертава, че в съдебната власт освен прокуратура има и съд.

“Изказването на главния прокурор е отчетлив опит да прехвърли и вмени отговорности на съда, каквито той не носи. В правовата държава, в която се съблюдават принципите на върховенството на закона, на независимостта и безпристрастието на съда и на справедливия съдебен процес, са недопустими заключения, че съдът „е виновен” за оправдателните присъди”, категорични са съдиите.

Според тях по подобна сбъркана логика, съдът би следвало да е „виновен” и за осъдителните присъди. “Заключения от такъв тип, несъвместими с основни правни постулати, не просто подкопават доверието в съда, внушавайки, че той следва да вземе нечия страна – в случая тази на прокуратурата – и да постановява актовете си само в неин интерес, но са абсолютно неприемливи от гледна точка на минималния стандарт, изискуем за върховенството на закона”, допълват те.

ССБ напомня, че съдът не е и не може да бъде помощник на държавното обвинение. Съдът се произнася въз основа на доказателствата, а изцяло подчинените на Цацаров прокурори разполагат с цялата държавна власт да събират доказателства в досъдебното производство, в техните ръце е целият ресурс на МВР и ДАНС, както и на десетки контролни органи. Прокурорът е "господар на досъдебното производство" и от неговата работа зависи какви и колко доказателства ще бъдат събрани, в какъв срок ще стане това и дали ще се повдигне обвинение или не.

Съдът е подчинен само на закона и той е коректив за дейността на полицията и прокуратурата, а не обратното”, напомнят още съдиите.

"И ако по някаква причина, която трудно може да се определи като легитимна, за прокуратурата е възможно да повдигне обвинение съобразно конюнктурата, за съда в правовата държава е абсолютно недопустимо да постанови своя съдебен акт по също такива съображения", обяснява организацията.

В писмото си Съюзът на съдиите припомня и цитат от предишно интервю на главния прокурор, в което той коментира оправдателната присъда на бившия зам.-председател на Народното събрание и на ДПС Христо Бисеров: "А какво направиха политиците с Бисеров – те го извадиха от Народното събрание и ни хвърлиха няколко листа само с данни за съществуването на въпросната банкова сметка. Македония реагира веднага. Каквото можахме за Швейцария за разкриване на банкова тайна, направихме."

“Ако няколко листа с данни за съществуването на нечия банкова сметка са достатъчни на прокуратурата, за да повдигне обвинение, очаква ли се от съда да прояви същия безкритичен подход към един "изваден" от Народното събрание политик", реторично питат съдиите.

Както и защо прокуратурата повдига обвинение, чието доказване самата тя определя като невъзможно.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес