Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът задължи КОНПИ да предостави всички свои решения за отнемане на имущество

15 юли 2024, 10:27 часа • 2443 прочитания

Върховният административен съд (ВАС) окончателно отхвърли жалба на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) по дело, инициирано и спечелено от Антикорупционния фонд (АКФ) още през 2022 година, съобщават от фонда.

Това слага край на период от две години, в който КОНПИ прибегна до поредица от процедурни трикове, за да избегне изпълнението на съдебното решение, което я задължава да разкрие информацията пред АКФ. Определението на ВАС не оставя повече процедурни стъпки пред КОНПИ.

През април 2022 г. АКФ заведе дело срещу КПКОНПИ, след като комисията отказа да предостави достъп до решенията си за образуване на производство за конфискация на незаконно придобито имущество. В хода на делото стана ясно, че комисията в нарушение на закона е обявила за служебна тайна всички свои решения за образуване на конфискационно производство. Решението е било взето през 2018 г. от тогавашния директор на КПКОНПИ Пламен Георгиев. Георгиев подаде оставка през 2019 г. след скандала "Апартаментгейт", започнал с разкрития на АКФ и Свободна Европа. Заповедта на Георгиев скрива решенията в най-обемната сфера на дейност на КПКОНПИ, в която са заети най-голям брой нейни служители и за която се разходва най-голяма част от 30 милионния ѝ годишен бюджет. Още: Съдът в Страсбург допусна жалбата на АКФ срещу отказа на КПКОНПИ да разкрие решенията си

Решенията са важни, защото именно чрез тях може да се изясни какви проверки са извършени от държавния орган, установените въз основа на тях факти, критериите и правните изводи, довели до образуване на съдебно дело, силно засягащо имуществената сфера на гражданите.

"Не могат да са тайна"

Още през ноември 2022 г. Административен съд – София град (АССГ) постанови, че решенията на КПКОНПИ не могат да бъдат служебна тайна. Според съда, тези решения представляват обществена информация и е налице надделяващ обществен интерес от предоставянето им. Съдът задължи комисията да предостави пълен достъп до тях в 14-дневен срок след влизането на съдебното решение в сила. Решението на съда тогава е окончателно и не подлежи на обжалване. 

Вместо да изпълни съдебното решение обаче, КПКОНПИ подаде иск то да бъде обявено за нищожно и в нарушение на закона самоволно спря предоставянето на търсената от АКФ информация. Още: ПП-ДБ внесоха отново правилата за новата КПКОНПИ (ВИДЕО)

„Съдебният акт е задължителен за изпълнение от всички, до които се отнася. КОНПИ обаче демонстрира неуважение към закона и своеволно реши да не изпълнява решението на съда и да не разкрива търсената обществена информация“, коментира Лора Георгиева.

През март 2023 г. АССГ отхвърли иска на КПКОНПИ и отказа да обяви съдебното решение за нищожно. Според съда, твърдението на комисията, че съдебното решение е „неразбираемо“, е напълно неоснователно.

Въпреки ясното решение на АССГ, през април 2023 г. КПКОНПИ отново прибегна до процедурни трикове, като обжалва решението на АССГ пред Върховния административен съд. По този начин разкриването на решенията за отнемане на имущество се забави с още една година.

Преди няколко дни Върховният административен съд потвърди определението на първоинстанционния съд за прекратяване на производството. Произнасянето на ВАС е окончателно, което означава, че пред КОНПИ не остава нищо друго, освен да изпълни решението на съда - нещо, което комисията е била длъжна да направи още преди две години. Още: Стойчо Кацаров е първият осъден министър за конфликт на интереси

Веднага след публикуването на определението на ВАС, АКФ изпрати до КОНПИ писмо с искане за незабавното изпълнение на съдебното решение от 14.11.2022 г.

Според АКФ решенията за започване на конфискационно производство следва да се публикуват, така както се публикуват тези за установяване на конфликт на интереси. Както е постановил и съдът: „Търсената информация е обществена и не съществуват основания за отказване на достъп до нея“.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес