Кандидатурата на съдия Петко Петков за преподавател в Националния институт на правосъдието (НИП) e била отхвърлена без мотиви. Като единствено веороятно обяснение на странната ситуация са неговите израдени критични позиции към Висшия съдебен съвет главния прокурор Сотир Цацаров.
Петков е реформаторски настроен и е бил заместник-министър на правосъдието в екипа на бившия правосъден министър Христо Иванов. След “опраскването“ на конституционната реформа той подаде оставка и се върна на работа в Софийския районен съд.
Петко Петков кандидатства за позицията на преподавател на младши съдии в НИП и бе класиран на първо място в конкурса с 98.4 точки от 100 възможни, отбелязва "Дневник". Въпреки това той не е бил одобрен от управителния съвет на НИП. На негово място е сложена бившата прокурорка от Костинброд Полина Величкова, която е оценена с близо 20 точки по-малко от Петков.
Петко Петков е ярък критик на сегашното състояние на прокуратурата. Той е един от застъпниците за създаване на прокуратурата по румънски модел. В началото на 2015 година в интервю за изданието Mediapool Петков коментира, че сегашната българска прокуратура "оставя впечатление, че е орган за политическа саморазправа". После той беше мъмрен от ВСС. Съдията обяви за незаконно и предаването на “гюлениста“ Абдула Бююл в Ердоган.
Случаят на Петко Петков е показателен за овладяването на българската съдебна система. Неговата кандидатура за преподавател се отхвърля за втори път. Преди няколко месеца Петков не бе избран, защото имал ненаписани дела.
Как се е стига дотук?
Заседанието на Управителния съвет на НИП се е провело в петък, като на него са присъствали председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, деканът на Юридическия факултет на Софийския университет проф. Сашо Пенов, членът на Висшия съдебен съвет Мария Кузманова и главният прокурор Сотир Цацаров, пише още "Дневник". Три души не са присъствали - министърът на правосъдието Екатерина Захариева, председателят на Върховния административен съд Георги Колев и членът на ВСС Незабравка Стоева. Захариева е упълномощила да гласува от нейно име Сашо Пенов. Колев е упълномощил Мария Кузманова, а Незабравка Стоева – Цацаров.
В Управителния съвет мнозинството във ВСС около Цацаров и Георги Колев във ВСС разполага с четири гласа срещу три на Захариева, Лозан Панов и Сашо Пенов. Това позволява блокирането на кандидатурата на всеки неудобен за статуквото магистрат.