Тежките трудови злополуки станали в страната ни през месец март са 5, а за миналата година са регистрирани 440 злополуки пряко свързани с дейността на пострадалите служители. Стартираха и кампания заради нарасналия брой инциденти.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Данните представя изпълнителният директор на „Главната инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова, цитирана от БНР. Заради нарасналия процент трудов травматизъм инспекцията започна кампания „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква“. В Бургас се проведе регионална конференция, на която проблемът е обсъден със социалните партньори на инспекцията по труда.
Още: Черна статистика: Десетки смъртни случаи заради трудова злополука и през тази година
Мотото на кампанията
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
„Правилата за безопасни условия на труд спасяват живот“ е мотото на кампанията, която от инспекцията по труда представят в областните градове. 65 са смъртните случаи при трудови злополуки миналата година, като най-много от тях са в отрасъл строителство, каза Екатерина Асенова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Над 8 300 сигнала за нелоялна практика на работодатели са постъпили през миналата година в инспекцията по труда, но едва 5 на 100 от тях се отнасят за неосигурени безопасни условия на труд, каза още Екатерина Асенова. Кампанията, която се провежда в момента, е надежда за нас, подчерта тя.
Още: ООН: Болести, свързани с работата, убиват близо 2 милиона годишно