44 на сто от хората у нас са расисти, малко повече - 45%, не смятат, че някои раси превъзхождат други. Това сочи изследване на Световната асоциация "Галъп интернешенъл" в 66 страни по целия свят.
Още: Без задръствания по магистралите на Велика събота
Още: 5 години без журналиста Милен Цветков
У нас няма сигурни мнозинства в подкрепа на религиозното, расово и културно равенство, показва проучването. 45% не са съгласни, че някои религии превъзхождат други религии, но сходен дял – 37% са съгласни. 50% от българите смятат, че някои култури превъзхождат други култури, а малцинство от 35% са на обратното мнение.
Мнозинството от хората и мнозинството от страните (общо 66), изследвани от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“, смятат, че не съществува превъзходство на едни раси, религии или култури над други раси, религии и култури. Въпреки това, в чувствителен дял изследвани страни общественото мнение по този въпрос е разделено.
Това показват данните от 40-ото юбилейно издание на глобалното допитване на Световната асоциация "Галъп интернешънъл". Изследването е ежегодна традиция, инициирана и проектирана под председателството на д-р Джордж Галъп през 1977 г.
Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия
Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния
Проучването проверява доколко хората се съгласяват, или не се съгласяват с твърденията: "Някои раси превъзхождат други раси", "Някои религии превъзхождат други религии", "Някои култури превъзхождат други култури".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В няколко страни има мнозинство, което смята, че съществува и религиозно, и културно, и расово превъзходство. Сред тях са Бангладеш, Гана, Индия, Нигерия, Афганистан, Парагвай и др. В тези страни сумираните отговори „напълно съгласен“ и „по-скоро съгласен“ дават дялове между 50 и 80%. На другия полюс очаквано са най-вече западните общества, предаде OFFNews.
"Основната цел на изследването не е да измери нива на расизъм, нито чувството на културно или религиозно превъзходство. Основният интерес е да се разсъждава върху вътрешните баланси в страните. Очевидно е, че всички онези страни, които се чувстват стабилни и не усещат заплахи, показват по-ниски нива на вяра в религиозно, културно и расово превъзходство. И обратното", уточняват от асоциацията.