Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Созополгейт: 7 фирми на безработни без техника пълнели дупките в курорта

13 март 2019, 07:30 часа • 1905 прочитания

7 фирми, регистрирани на социално слаби хора, които дори не разполагали с техника, извършили некачествени, козметични ремонти на улици в Созопол. Те погълнали близо 2 млн. лв., заради което кметът на града Панайот Рейзи бе обвинен в присвояване в особено големи размери в понеделник. Няколко от фирмите се водели на един и същи човек, пише в. "24 часа".

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Според прокуратурата с отпуснатите милиони били направени малки ремонти, в повечето случаи некачествени, и то на завишени цени. Били правени с основния аргумент, че пороите над Бургаска област през лятото на 2014 г. са повредили улиците в курортното градче. Запълването на дупките обаче започнало много след наводнението.

През 2014 и 2015 г. заявените строително-монтажни работи били много по-малко, отколкото през 2016 г. Разследването срещу Рейзи е от 2017 г.

“Обвиненията срещу Панайот Рейзи са абсолютно преувеличени. Той пари в джоба не е сложил”, каза Богдан Йорданов, адвокат на созополския кмет. Самият Рейзи се покри и от два дни никой не го е виждал в общината. Във вторник негови служители вдигаха безмълвно ръце дали е излязъл в отпуск.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Парите за ремонтите били превеждани по две сметки, които се водили на един човек, също социално слаб. “Интересното е, че в същия ден, в който били подписвани актовете за одобряване на строително-монтажните дейности, били превеждани и сумите. Те веднага били изтегляни на каса”, обясни градският прокурор на София Емилия Русинова.

Титулярът на банковите сметки не бил пряко свързан със созополския кмет, но имало установена връзка.

Прокурорите разкрили още, че дейностите и цените в офертите съвпадали едно към едно с актуваните след това. Според тях това на практика не можело да се случи, защото не било възможно до точност да се изчисли предварително какво ще се вложи в ремонтите.

Договорите били сключени със срок за изпълнение от 3 до 10 дни. Фирмите обаче не били от община Созопол, а от други градове, например от Пловдив.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Инертните материали, които били използвани за ремонтите, също не били купени от единствената база в района, а били докарани отнякъде. Тепърва ще се установява откъде. В някои случаи времето за изпълнение абсолютно не позволявало да се доставят материалите. Освен това дружествата нямали своя строителна техника.

Засега от прокуратурата се въздържат да кажат имената на фирмите и управителите им, защото щяло да има и други обвиняеми.

“Има още едно длъжностно лице, за което ще се прецени дали ще се повдигне обвинение”, каза Русинова. Тепърва наблюдаващият прокурор щял да реши дали да поиска временно отстраняване на кмета от поста, за да не попречи на разследването.

“Смятате ли, че човек като Рейзи с дълъг управленски и административен опит би направил това нещо”, риторично попита адвокатът му. Той отказа друг коментар, докато не се запознае в детайли с документацията. Защитникът и клиентът му обаче били силно изненадани от обвиненията. Панайот Рейзи е на ръководни длъжности в Созопол от 1999 г., когато бе зам.-кмет, после стана председател на общинския съвет, а от 2007 г. е кмет на града.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес