МВР има идея периодично всички служители на МВР да се изследват за лоялност с полиграф. Това каза министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, който и пред депутатите от вътрешната комисия в НС представи мерките за ограничаване на битовата престъпност в страната, предаде БГЕНС.
Вътрешният министър каза, че полиграфът е практика, която се прилага в много страни. Според него, ако у нас се успее своевременно да се въведе, то тя ще намали всички практики, които са свързани с нелоялност на служителите. Какъв ще е периодът на изследването, министърът каза, че това трябва да кажат експертите, но той днес вече е посочил, че той трябва да бъде по-дълъг от шест месеца.
"Проблемът не е само в МВР, то е в цялото общество. Трябва да се започне от някъде. Трябва да започнем да изграждаме такива процедури и правила, които дори този, който е склонен да извърши такива деяния, да няма възможност", обясни Цветлин Йовчев и даде за пример корупционни практики.
На въпрос дали очаква отпор от служителите, министърът подчерта, че ако непрекъснато се водим от това как е реагирал някой на една или друга мярка, никога няма да достигнем до този резултат, който искаме.
За обирите на банки министърът коментира, че това не е явление, което е новост или невиждането в Европа. "Ние все повече и повече се приближаваме до характеристиките на европейските страни, така че трябва да свикнем и с това – това ще го има. Ако си поставим за цел да спрат такъв тип престъпления – не би била реалистична. Не можем да спрем този тип престъпления, но можем да ги ограничим до приемливи за обществото размери. Именно това ни е целта, ще вървим в тая посока да постигнем едни средноевропейски критерии и дори да отидем към малко по-добрите", каза Йовчев.
Доклад за проверката на спецакциите от времето на Цветанов, която бе обявена преди време и показа, че за над 700 от тях няма основание по закон е във вътрешната комисия на НС. "Към тези лица, към които могат да бъдат взети дисциплинарни мерки се взимат и ще продължат да се взимат", обясни Йовчев и посочи, че са ръководни служители, които са взимали решения. На въпрос дали има изпратени материали на прокуратурата, Йовчев обясни, че в повечето от нещата не става дума за престъпление.
МВР взема мерки в посока да не се случват постоянно подобен вид операции, в зависимост от това кой е шапката, например. "Не би трябвало да зависи от това кой е министърът на вътрешните работи. Министърът на вътрешните работи по никакъв начин не трябва да има касателство към това как вървят процесите в министерството. Те трябва да вървят независимо от него, независимо кой е, а не да очакваме някакви свръхусилия от министъра, който ще застане, за да може да вкара нещата в някакво нормално русло", обясни той.
На въпрос за запалената кола на журналистката Генка Шикерова Цветлин Йовчев заяви, че вероятно става въпрос за умишлен палеж. Той каза, че случаят е изключително неприятен и ще се направи всичко възможно да бъде разкрит, но посочи, че няма информация, за да коментира евентуалните мотиви. Министърът каза, че проверката за случая в Лясковец ще приключи на 4-ти април какъвто беше и поставеният срок.