Служители на Министерството на външните работи (МВнР) излязоха на протест на площад „Независимост“ с искания за достойно заплащане в системата на ведомството и за достойно бъдеще на българската дипломатическа служба, предава БТА.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
По-рано този месец от Професионалното обединение на държавните служители на дипломатическата служба заявиха, че стачните действия в МВнР ще продължат до намирането на решения по поставените искания, като предстои включването в ефективната стачка на служители от задграничните представителства на министерството.
Служители на МВнР започнаха стачни действия във ведомството на 2 декември, с искане за увеличение на заплатите, индексиране на командировъчните средства при дългосрочно и краткосрочно командироване и прекратяване на практиката за намаляване на основната заплата при дългосрочно командироване.
Преди това, на 30 ноември, имаше едночасов протест с искане за достойно заплащане в системата. Тогава протестиращите хвърлиха жълти стотинки като израз на несъгласието си повече да работят за толкова ниски възнаграждения.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
ОЩЕ: МВнР предлага 30% увеличение на заплатите на служителите си
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Припомняме още, че на 1 декември служебният външен министър Николай Милков внесе в Министерския съвет предложение за увеличение с 30% на заплатите в МВнР. Синдикатите обаче отговориха, че биха приели такова увеличение, ако бяхме 2020 година. Сега те настояват за 100% увеличение на заплатите, които в момента са от 800 до 1000 лева.