Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Следи от експлозиви в разбилия се самолет на Качински

30 октомври 2012, 11:55 часа • 7334 прочитания

Следи от експлозиви са били открити неотдавна от полски експерти върху останките от полския президентски самолет, който се разби през април 2010 г. в Смоленск, Русия, съобщава консервативният всекидневник "Реч посполита", предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

"Изследванията потвърдиха присъствието на следи от тротил и нитроглицерин върху 30 седалки. Тези вещества бяха открити и върху свръзката между пилотската кабина и крилото", съобщава полското издание. Според хипотеза на експерти, цитирани от "Реч посполита", следите от експлозиви може да идват от неизбухнали снаряди, каквито има много в област Смоленск (Западна Русия). В района се водеха тежки сражения по време на Втората световна война.

Говорител на Полската военна прокуратура, която наблюдава разследването на катастрофата в Смоленск, отказа коментар. Той съобщи, че прокуратурата ще се произнесе по разкритията по обед. Изследвания, направени веднага след катастрофата от руски и полски експерти, изключиха присъствието на експлозиви върху останките от самолета.

"Трябва да получим преди всичко заключенията на прокуратурата, нейната интерпретация, да разберем кой е евентуалният източник на тези открити според вестника вещества. Всичко останало ще зависи от тези заключения", заяви говорителят на правителството Павел Грас пред полската държавна телевизия.

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците

Самолетът на полския президент Лех Качински се разби на 10 април 2010 г. при опит да се приземи при гъста мъгла в Смоленск. Загинаха всички 96 пътници на борда. Теориите за заговор във връзка с инцидента продължават да се тиражират в Полша.

Редактор: Десислава Ушатова

Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области

Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес