След големия успех на изложбата ни в Лувъра „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”, едни от най-ценните експонати и артефакти, включени в нея, вече са в Япония и ще гостуват до пролетта на 2016 година в страната на изгряващото слънце. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на културата.
При изключителен интерес и в присъствието на над 500 гости, в Националния музей за западно изкуство в столицата Токио в края на миналата седмица се състоя официалното откриване на изложбата „Златната легенда” („The Golden legend”), в която има и много силно българско участие.
В изложбата в Токио са представени общо 280 експоната от 20 музея от България, Гърция, Италия, Ватикана, Франция, Холандия, Германия, Великобритания, Испания и Япония. От българска страна в експозицията са включени следните експонати от Националния археологически институт с музей при БАН, Регионалния археологически музей – Пловдив, и Регионалния исторически музей – Варна: Вълчитрънското златно съкровище, няколко съда от прочутото Панагюрско съкровище, а също така и две златни диадеми и част от уникалните находки от Варненския халколитен некропол, които се считат и за най-старото обработено злато в света. В представителната изложба „Златната легенда” в Япония са включени и културни ценности от Националния археологически музей в Атина, Музея на Ватикана, Националния музей Прадо в Мадрид, Националните археологически музеи в Рим и Флоренция, Музея Орсе в Париж и др. Куратор на изложбата е г-н Такаши Идзука, а организатори на проявата са Националният музей за западно изкуство в Токио, японският вестник „Токио шимбун“ и японската телевизия „ТBS”.
Организаторите на изложбата благодариха на министър Вежди Рашидов и на българското Министерство на културата за съдействието и възможността ценителите на изкуството в Япония да оценят и да се докоснат до уникалното ни наследство чрез експонатите от музеите ни, включени в експозицията. На официалното откриване на изложбата от българска страна присъстваха посланикът на България в Япония Георги Василев, доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей – Пловдив, проф. Валентин Плетньов, директор на Регионалния исторически музей – Варна, както и Екатерина Джумалиева, координатор на българското участие и държавен експерт в Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерството на културата. Сред официалните чуждестранни гости на откриването присъстваха и посланиците на Гърция и Италия в Токио, представители на посолствата на Холандия и Германия, директори и представители на музеите, предоставили експонати за изложбата.
Изложбата „Златната легенда” е придружена и от представителен каталог. Всички разходи по подготовката и реализацията на изложбата „Златната легенда” са за сметка на приемащата страна. Специален спонсор на изложбата е Sumitomo Metal Mining CO. Ltd.
Във впечатляващата изложба в Националния музей на западното изкуство в Токио участват и произведения на изкуството от колекциите на известните европейски музеи, свързани тематично със златото. Идеята на организаторите е на японската публика да бъде представено отношението към златото през различните епохи и значението му за митологията и историята на човечеството. Експозицията е представена по начин, който отделя специално място на движимите културни ценности от България, тъй като фокусът на изложбата е именно върху златните експонати от Средиземноморските цивилизации, сред които са и находките от трите български музея, участващи в престижната международна проява.
Голямата международна изложба „Златната легенда” (“The Golden Legend”), в която има и изключително силно българско участие, ще бъде представена от 16 октомври т.г. до 29 май 2016 г. в следните три японски музея:
- Националния музей за западно изкуство, Токио;
- Музея на изкуството – префектура Мияги, гр. Сендай;
- Музея на изкуството – префектура Аичи, гр. Нагоя.