От генералния директор на БНР Светослав Костов има сигнал в ДАНС за нарушения при обществени поръчки в БНР, включително "надписани" договори, със завишени суми, с платени дейности, които не са включени в предмета на договора, за изчезнала информация от служебни компютри.
Още: "Неизвестността беше най-тежкото": Българските моряци с първи думи след завръщането у дома
Още: Иван Христанов: Ние трябва да поставим началото на новия Златен век за България (ВИДЕО)
Сигналът е постъпил на 26 септември и тепърва държавното обвинение прави проверки т.е. тепърва ще става ясно дали и кога ще има обвинителен акт. От ДАНС също не са проверявали, а преписката им е дошла в Софийска градска прокуратура вчера, 9 октомври. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров по време на специалното си изслушване в парламента за ситуацията в Националното радио.
Скандалът по същество
Според Цацаров, за събитията в БНР и спирането на "Хоризонт" и "Преди всички" за около 4 часа и половина на 13 септември има две групи, които твърдят различни неща. Първата група, представена от главния прокурор чрез показания на журналистката Силвия Великова, обяснява спирането на програма "Хоризонт" с външен натиск. Цацаров посочи показания на Великова, че генералният директор Светослав Костов инициирал среща с нея в Борисовата градина на 11 септември. Там Костов ѝ обяснил, че трябва да я свали, защото го притискали и щели да орежат бюджета на БНР. Използвал е аргумент и за децата си – как щял да ги храни, ако Великова остане водещ на "Преди всички" и водещ репортер в съдебния ресор на радиото.
Още: След 14 месеца в плен: Българските моряци от Galaxy Leader вече са у дома (СНИМКИ)
Още: Времето утре - 24 януари 2025 г.
Същевременно, Цацаров обясни, че има разминаване в показанията за случилото се на 11 септември в Борисовата градина. Генералният директор казва, че минал през Борисовата градина, видял Великова и нейна колежка, която била в майчинство, поздравил ги и продължил, обясни обвинител номер 1. Тепърва обаче прокуратурата ще търси показания от въпросната колежка - най-вероятно в рамките на досъдебното производство. Но Цацаров добави и, че на 11 септември, заради "спешни проблеми с бюджета на БНР", Костов се върнал от командировка от чужбина - поне така е казал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Сурва" 2025: Предстои грандиозно откриване и нови събития в програмата (СНИМКИ)
"Аз лично не съм искал от никого да бъде заменяна Силвия Великова като журналист, отразяващ събития и като водещ на предаване", казал Костов съгласно думите на Цацаров.
Що се отнася до командировката на Силвия Великова в Стара Загора точно на 13 септември – да обучава кадри там, твърденията пак са две. Директорът на радиото в Стара Загора казва, че заповедта е била спешна, докато Светослав Костов твърди, че заповедта била планирана и предварително съгласувана – за да обучава Великова млади колеги в специална академия.
В обобщение главният прокурор заяви, че наблюдаващият прокурор ще образува преписка, защото има данни за престъпление при спирането на сигнала на 13 септември. Сотир Цацаров отговори и на въпрос на депутата от БСП Александър Симов – ще бъдат изискани разпечатки от всички мобилни комуникации на посочените в свидетелските показания участници в цялата история.
Още: Сарафов при патриарха, докато ВСС прекратява процедурата за избора му
Още: Близо 10% ръст в продажбите след TÜV сертификацията на свежата витрина на Kaufland
Кога е възстановен сигналът на БНР?
Има противоречие кога точно е възстановено излъчването. Цацаров обясни, че Светослав Костов е изпратил мейл в 8:07 часа на 13 септември до НУРТС да бъде пуснат по-рано сигнала - към 10:20 часа. Съответно, твърдението при тази версия е, че радиото отново е в ефир към 10:18 часа. А директорът на дирекция "Техника" в БНР твърди, че около 9:00 часа Костов му се обадил и поискал да каже на НУРТС да пусне сигнала към 10:20 часа. Официално обаче Цацаров посочи времеви диапазон на спирането 6:00 - 10:42 часа.
И още
Освен това, Цацаров съобщи, че на 24 септември репортер от БНР се оплакал, че на 20 септември се стигнало до скандал между въпросния човек и един от редакторите на радиото – дали да бъде излъчена определена новина. Репортерът твърди, че редакторът го нападнал и е представил медицинско свидетелство за лека телесна повреда – на врата. Разпитана е и г-жа Даниела Късовска, заместник на ръководителя на програма "Хоризонт", която описала конфликт и опит да бъдат разтървани спорещите.
Припомняме, че заради всичко случило се СЕМ стартира процедура за освобождаване на Светослав Костов. Какво предстои - осведомете се в този материал!
Главният прокурор не пожела обаче да коментира стартираната процедура от СЕМ за предсрочно освобождаване на генералния директор на БНР и подчерта, че трябва да се изяснят всички факти и версии. Той изрази надежда, че част от версиите ще могат да отпаднат или да се потвърдят в резултат на проверките на телефонните разговори. „Някои от свидетелите са категорични по отношение на телефонни номера – в момента, в който са давали обяснения в прокуратурата са посочвали конкретен час и абонатен номер. Съдебните разрешения са входирани при съответните мобилни оператори и оттам нататък зависи от техните отговори.
В отговор на журналистически въпрос, ако се установи, че побоят е извършен от роднина на Силвия Великова дали придобива случаят нещо общо с цялата верига от събития, Цацаров каза: "Най-вероятно придобива, но аз нямам право да съобщавам имена на пострадали и заподозрени, защото нямам право да предрешавам наказателна отговорност, но конфликта е бил на професионална основа, не е бил на лична основа. Конфликтът е бил защо не се излъчва дадена новина, коя е тази новина тепърва ще се установява".
Други актуални теми
Помолен да коментира за заплахите към Пеевски, главният прокурор заяви: „По същия начин, по който се реагира на всички опити, заплахи, включително предадени по официален път по отношение на Делян Пеевски и по отношение на Доган, по същия начин се реагира и по отношение на заплахи, дошли по надлежен ред от лице, което е бизнесмен, собственик на медийна група и е публично известен с критичните си позиции спрямо прокуратурата. Разлика между него и Делян Пеевски няма. По същия начин се действа и спрямо него - в негова защита“.
За истерията за отнемане на децата, която се разгърна в няколко града, главният прокурор съобщи, че е заведено едно досъдебно производство на територията на Сливен. Проведени са интензивни разпити с няколко заподозрени лица, добави Цацаров и категорично отрече да има замесен служител от пресцентъра на Министерството на отбраната. „Данни за участие на човек от пресцентър на МО бяха казани в национален ефир от медия. Сигнал при нас от граждани, институция, ДАНС или друга не са постъпвали. Ако някой или този, който твърди, че това е така, той е свободен да подаде сигнал, но в рамките на това което правим, включително на територията на Сливен няма данни за такова участие.
Главният прокурор заяви, че няма данни за участие на политици и уточни: "Имаме данни на този етап за участие на местни общности, лидери, на местни общности и лидери на местни религиозни общности".