Десетки наши сънародници сменят адресните си регистрации от Кюстендил в столицата заради отказ от КАТ – Кюстендил да им издадат шофьорски книжки. Скандалът гръмна в понеделник, а с проблема се зае и генералният консул на българите в Ниш, Едвин Сугарев.
„Всичко започна от началото на тази година. Първоначално при мен дойдоха 6 момчета, които имат постоянен адрес и лична карта в България. Те учат в кюстендилските гимназии и тази година ще са абитуриенти. Платили са си за шофьорски курс, изкарват го успешно и отиват в КАТ. От там им казали, че нямат бащино име и заради това не могли да получат свидетелствата си за правоуправление на МПС“, обясни председателят на Културно-информационния център в Босилеград, Иван Николов, пише Монитор.
Малко след първият сигнал последвала буквално вълна от хора, които ежедневно се жалвали в КИЦ-а. Стигнало се дори до абсурдната ситуация нашите от Западните покрайнини да си сменят адресните регистрации само и само да си вземат книжките.
„Всичко това се случва само и единствено в КАТ – Кюстендил. В другите градове не е така. Как досега ставаше да им издават книжки, а вече не може. По тази логика децата, които завършват в гимназиите в областния град също не трябва да получат диплома“, разясни ситуацията Николов.
Масово пък от Западните покрайнини напирали за гражданство и книжки в Кюстендил, за да могат свободно да пътуват в ЕС. „Ако са български граждани имат права, както всички в България. Проблемът е, че отказват на хора с българско гражданство и то без писмено обяснение. Защо изобщо ги приемат да карат курсове като не им дават шофьорски книжки? Сега част от тях трябва да карат курсовете и тук. Един вид трябва да плащат двойно“, каза още Николов.
С проблема се е заел и генералният консул на България в Ниш, Едвин Сугарев. Той е сигнализирал със свое писмо ОДМВР – Кюстендил. Демократичният съюз на българите в Босилеград също настоява за спешна проверка от вътрешния министър Младен Маринов. „Демократичният съюз на българите остро протестира срещу подобни постъпки, с които се ограничават правата на българите живеещи в Босилеград на основание българско гражданство. Правата на българските граждани от Босилеград са равни с правата на българските граждани живеещи в България и са гарантирани с Конституцията и законите на Р България. Следователно, не могат да бъдат оспорвани и ограничавани от когото и да е.
Призоваваме Министерството на вътрешните работи на Р България да разследва този случай, който огорчава българите от Босилеград и уронва престижа на Р България като държава майка и покровителка на всички българи по света“, посочиха в своя декларация и от Демократичния съюз на българите в Босилеград.
По повод проблема от ОДМВР – Кюстендил обявиха, че свидетелствата за управление на моторни превозни средства се издават от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил по постоянен адрес на заявителя при спазване на нормативно определени правила за необходимите документи и изисквания. В сектор „Пътна полиция“ – Кюстендил се издават свидетелства за управление на моторно превозно средство на лица, които са установили обичайното си пребиваване на адрес в Кюстендилска област. Уточняваме, че едно и също лице може да притежава само едно свидетелство за управление на моторно превозно средство, издадено от държава - членка на Европейския съюз. При съмнения или постъпили сигнали за лица, които са посочили постоянен адрес на територията на Кюстендилска област, но живеят и работят извън България, а са внесли заявление за издаване на СУМПС и са подписали декларация с невярно съдържание, се правят проверки и се уведомява съответната прокуратура.
Издаването на СУМПС от сектор „Пътна полиция“ на ОДМВР – Кюстендил се осъществява при стриктно спазване на европейското и българското законодателство. Откази за издаване на СУ МПС не са правени на основания, които не са предвидени в нормативната уредба, като уточняваме, че постоянният адрес на гражданите не винаги се припокрива с адреса на обичайното им пребиване, обявиха от ОДМВР - Кюстендил.