Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще могат ли да гласуват карантинираните заради коронавирус у нас?

11 януари 2021, 01:20 часа • 3088 прочитания

Ако в деня на парламентарните избори сте поставени под карантина заради коронавируса, твърде вероятно е да не успеете да гласувате. Тези притеснения изказаха пред “Труд” изборни експерти и юристи.

Казусът с вота по време на пандемия се заплита, а управляващото мнозинство е подготвило суров вариант за промени в законодателството, които да обхванат болните и изолираните заради контакт с COVID-19. “Ако се разболеете 3 дни преди датата на вота, например, едва ли ще може да упражните правото си на вот”, предупреди проф. Михаил Константинов. “Големият въпрос все още е дали действащият Изборен кодекс дава възможност на Централната избирателна комисия е да реши проблема с карантинираните”, признаха пред “Труд” народни представители от управляващото мнозинство.

“Карантинираните имат пълни конституционни права да упражнят правото си на вот и в това няма никакво съмнение. Тези, които са карантинирани у дома, трябва да гласуват с подвижна избирателна кутия. А тези, които са в болниците - те трябва да гласуват по реда, по който гласуват болните в болнични заведения”, коментира пред изданието проф. Михаил Константинов. Той посочи, че комисиите, които ще обслужват карантинираните по адреси, би трябвало преди това да преминат ваксинация или да са изкарали коронавирус.

“Проблемът с набирането на членове на Секционни избирателни комисии ще бъде много труден и отсега трябва да се мисли за това, защото подозирам, че масово ще има отказ за участие в комисии заради коронавируса”, каза още проф. Константинов. И заключи: “Депутатите трябва да започнат веднага работа по всички въпроси, свързани с гласуване по време на епидемия”.

Според експерти, проблемът за подвижните секции е, че към момента според Изборния кодекс с такива могат да гласуват само хора, които са с епикриза или с решение на ТЕЛК за трудноподвижност. Така болните или карантинираните заради COVID-19 не попадат в тази група. Една подвижна секция може да обхване около 50 души. Броят на мобилни секции ще трябва да се съобрази с бройката на активните случаи от коронавирус. Както и да има предварителна заявка от болни или под изолация, че искат да гласуват. Към вчерашна дата те бяха 65 745. Ако приемем, че всички изявят желание да гласуват, то необходимите подвижни секции за цялата страна ще са малко над 1300.

Другият ключов въпрос е, ако болни или карантинирани са в изолация не по адреса си по лична карта, а са избрали да се лекуват в друго жилище - селска къща или вила, за да не заразяват домашните си. Самата карантина пък трябва да бъде документирана с предписание от РЗИ.

"При сега действащата уредба, карантинираните не могат да гласуват в подвижна избирателна кутия. Ние сме заявили позицията си, трябва да има изменения в Изборния кодекс в тази насока", категоричен е председателят на ЦИК Александър Андреев пред Труд. "Текстът е изричен и казва, че с такава могат да гласуват избирателите, които имат трайни увреждания. Необходимо е копие от документи от ТЕЛК, НЕЛК или медицинска епикриза за здравословното им състояние Съответно, те подават заявления 14 дни по-рано", казва още той.

Председателят на ЦИК уточнява, че когато на територията на една община има няколко населени места, отделна секция за гласуване с подвижна избирателна кутия се създава за всяко отделно населено място, ако има подадени не по-малко от 10 заявления от избиратели с постоянен адрес на територията на това населено място, съответно с настоящ адрес. "Никой не е казал, че избори в пандемия не са възможни - естествено, че могат да се проведат. Но тук трябва да се направят промени в Изборния кодекс, тъй като условията за гласуване и спазването на определени изисквания, се определят от министъра на здравеопазването. Законодателят трябва да разгледа тези въпроси за избирателите под карантина. Това не е въпрос към ЦИК", допълни още той.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес