Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще глобяват управителите на сгради, които не са извършили спешен ремонт

06 ноември 2015, 11:28 часа • 4046 прочитания

Депутатите приеха промени в Закона за етажната собственост, с които управителят на сградата може да бъде наказван с глоба при неизвършен неотложен ремонт, предаде „Фокус“.

Депутатите приеха промените със 75 гласа „за“, 9 -„против“ и 23 гласуваха „въздържал се“.

В законопроекта са въведени нови административнонаказателни разпоредби във връзка с изискването за извършване на неотложен ремонт по чл. 49, като при неизпълнение на задълженията на управителя е предвидено той да се наказва с глоба в размер от 500 до 1000 лв., а кмета на общината или района – да се наказва с глоба в размер от 300 до 700 лв.

Предложена е глоба и имуществена санкция, когато правомощията на управителния съвет - управителя, се възлагат на физическо или юридическо лице, които не са собственици.

С промените се предвижда задължението за извършване на неотложен ремонт в една жилищна сграда да е с особена важност. Разрушаващите се сгради са опасни за живота и здравето на гражданите и навременният им ремонт ще предотврати честите злополуки в тях. Във връзка с това се предлагат горепосочените глоби.

Прецизирани са текстовете относно извършването на неотложен ремонт с цел постигане на по-голяма яснота относно сроковете, в които следва да се извърши ремонтът. Въвежда се изискване за нововъзникнала етажна собственост да избира управителен съвет (управител) в 6-месечен срок от въвеждането на сградата в експлоатация с цел да се осигури навременно управление на етажната собственост и да се гарантира законосъобразното вземане на решения в рамките на етажната собственост. Измененията ще позволят да се регистрират сдружения на собствениците за няколко сгради в режим на етажна собственост, които са изпълнени при свързано застрояване по смисъла на ЗУТ.

Димитър Байрактаров от ПГ на ПФ коментира по време на дебатите, че промените предвиждат някои добри неща, но за огромно съжаление и някои не толкова добри. „В закона не е предвидено какво се случва с жилищата на етажна собственост, които правят промени във фасадата“, каза депутатът. В реплика на Байрактаров Манол Генов от ПГ на „БСП лява България” посочи, че с тези промени се изменяме функциите на управителния съвет на сградата с това едно решение да бъде взето при подкрепа 50+1%, а не с по-малко от 67%, както е било досега. „Това значи, че лишаваме половината собственици да не дадат своето мнение“, каза той. Рамадан Аталай от ПГ на ДПС, посочи, че с промените едно решение на управителния съвет на сградата да бъде взето от 50+1% е добро, защото няма как да се събере съгласие на от 100% от съседите.

Депутатите забраниха и дейностите, които нарушават целостта и архитектурния вид на етажната собственост.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес