Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сериозна опасност от радиация. Какво да направим?

09 март 2022, 07:00 часа • 44206 прочитания

Въпросът колко е опасна радиацията и как да се предпазим максимално вълнува все повече хора днес. С надежда никога да не ни се налага да последваме правилата за поведение при радиационно замърсяване все пак ги събрахме и синтезирахме за вас.

Какво създава опасност от радиация?

Опасност от радиоактивно замърсяване има при радиационна авария и при нарушаване мерките за безопасност при работа с източници на йонизиращи лъчения. Въпросите, свързани със сигурността на атомните централи, са от ключово значение. Контролът, измерването на нивата и превантивните мерки са системни, а информацията между страните се обменя чрез Международната агенция по атомна енергия към ООН.

Как човек може да бъде изложен на радиация?

При радиация опасността идва не само от въздуха, но и от замърсени хранителни продукти и вода. Това прави не само дихателната защита – маска, противогаз, но и  консумацията на само консервирани продукти и бутилирана вода от съществено значение.

Какво да правим при радиация?

Най-важното е запазване на самообладание и стриктно следване на инструкциите на властите. Специализираните органи на МВР са онези, от които следва да получите инструкции заедно с обявяване на опасността от националните медии. На сайта на МВР може да се информирате подробно за всяка стъпка, която може и трябва да предприемете. Най-важното, което следва да знаете, за да се предпазите максимално, е:

  • Използвайте средства за дихателна защита. Колкото по-висок клас маска или респиратор използвате, толкова по-добре. Ако се намирате в 30-километровата зона на мястото, където е възникнала радиацията, противогазите и специалното облекло са най-добрата защита.
  • Пазете дома си от навлизане на въздух отвън. Не проветрявайте. Затворете добре прозорците и вратите, уплътнете ги.
  • При прибиране в дома си след престой на открито в замърсена среда горните дрехи следва да се събличат на вратата и оставят в банята или друго помещение, а не в гардероба.
  • При почистване на дома и двора не тупайте, не метете. Забърсвайте вътре с влажна кърпа, а двор и външни пространства оросявайте и пръскайте с вода, без да метете. Избягвайте прашни пътища. Идеята е да се пазите от вдигане на прах, с който да вдишате и радиация.
  • Следете кои продукти са временно забранени за консумация и се откажете от тях. Предпочитайте консервирана храна, трайни продукти. Ако пренасяте храната, правете го в затворени пликове, съхранението извършвайте в мазета. Внимавайте с млякото, то е опасно в подобни ситуации, заменете го със сухо мляко.
  • Пазете домашните и селскостопански животни, не ги извеждайте. Не се извършва и паша, а на фуражи и храни за животни се отстранява горният слой на дълбочина 20 см., преди да се използва останалото за храненето им. Ако трябва да напуснете и да се евакуирате, оставете на животните храна и вода за няколко дни. Не ги взимайте със себе си, за тях ще се погрижат при нужда по-късно.
  • По време на евакуация поставете всички вещи в пликове и ги запечатайте. Важно е да вземете със себе си лични документи, дрехи, лекарства за хронични заболявания, консервирана храна и бутилирана вода.
  • Преди евакуация изключете електричество, газ и вода в дома си, затворете всички врати и прозорци и заключете възможно най-сигурно.
  • Ежедневната хигиена е от съществено значение – често миене на ръцете, къпане едни-два пъти на ден.
  • Не предприемайте сами действия по прием на йодни таблетки. При необходимост ще получите такива с указание за прием. Своеволният прием може да бъде опасен.
  • Използвайте медиите – телевизия, радио, за да се информирате за обстановката и да следвате указанията. Изпълнявайте точно и без паника указанията на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес