Съединените щати няма да тръгнат по пътя на Франция и не възнамеряват да криминализират отричането на геноцида над арменците по време на Първата световна война, заяви държавният секретар Хилари Клинтън, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
"Една от най-силните ни страни е това, че не криминализираме изказванията на хората", заяви Клинтън. "Хората могат да говорят почти всичко, което искат, и в нашата страна те правят точно така. В други стани, в това число и наши близки приятели и съюзници като Франция, има други стандарти. Но ние никога, надявам се, няма да тръгнем по пътя на криминализацията на изказвания", подчерта държавният секретар.
Що се отнася до признаването на арменския геноцид, Клинтън подчерта, че дискусиите по тази тема трябва да се водят от историците, а не от политиците. "Да се опитваш да използваш силата на правителството, за да решаваш исторически въпроси според мен отваря врата, през която е много опасно да минеш", каза още Клинтън, цитирана от Асошиейтед прес.
Френският Сенат прие на 23 януари законопроект, криминализиращ отричането на всеки геноцид, признат от френските закони, включително арменския. Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 милиона арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 000 и 500 000 и категорично отхвърля тезата за геноцид.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Проектозаконът предизвика дипломатическа криза между Анкара и Париж и доведе до замразяване от страна на Анкара на политическото и военно сътрудничество с Франция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Въпросът за арменския геноцид предизвика напрежение и между Анкара и Вашингтон през 2010 г., когато опитът на комисия на американския Конгрес да прокара резолюция, признаваща масовото избиване на арменци за геноцид, накара Турция временно да отзове посланика си във Вашингтон. Администрацията на презиента Барак Обама се противопостави на резолюцията, а Камарата на представителите не я подложи на гласуване.
Още по време на предизборната си кампания Обама обеща да признае геноцида над арменците, но така и не го направи. БТА