Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само една страна в ЕС има повече проблеми от България с плащането на битови сметки

10 август 2022, 11:29 часа • 7923 прочитания

27% от българите изпитват финансови проблеми с редовното плащане на битови сметки и са сред най-големите песимисти в Европа относно задаваща се енергийна криза. 21% от хората, които лесно са си плащали сметките през март, все пак са очаквали трудности в следващите месеци.

Това показва мащабно проучване на тристранната агенция на Европейския съюз – Eurofound, която предоставя знания в помощ за разработването на по-добри социални политики и политики в областта на заетостта. Изводът на агенцията е, че нарастващите цени на енергията поставят все повече хора под по-голям финансов натиск и в по-голям риск от енергийна бедност.

Данните са от петия кръг на електронното проучване "Живот, работа и COVID-19". Това е доклад, в който се прави преглед на отговорите на над 200 000 души - от пролетта на 2020 г. до пролетта на 2022 г. Проучването беше публикувано в сайта на Eurofound на 3 август, в момент, когато Европа започва ограничаване на потреблението на газ заради намалените доставки от Русия.

Петият кръг въпроси показва, че българският показател за проблеми с редовното плащане на битови сметки не е най-лошият в ЕС. Над половината гръцки граждани са сигнализирали, че изпитват такива трудности. До нас се доближават още хърватите – 26,9%, италианците – 24,9%, румънците – 22,6%, както и финландците – 21,1%. С най-добър показател са Дания и Швеция – там само около 7 на сто от хората изпитват проблеми с плащането на битови сметки.

Енергията в българските домакинства отива най-много за отопление, според данни на „Евростат“ за 2020 г. Следват осветление/електроуреди, загряване на вода, готвене и на последно място – охлаждане.

Данните на "Eurofound" показват, че средно за ЕС се отчитат 16% забавени плащания на битови сметки до момента през 2022 г. За справка – през 2021 са били 13%, а година по-рано – 11 на сто. Подобна е ситуацията с плащанията по потребителски кредити (11% сега спрямо 10% преди година), телефон/интернет (11 спрямо 10%), здравно осигуряване или застраховка „Живот“ (11 спрямо 8%). Няма промяна в плащанията на наем или вноска за ипотека (8%).

16% от респондентите в ЕС казват, че имат пропуснати плащания на сметки за комунални услуги, а 28% през март са очаквали затруднения в следващите три месеца. 31% от домакинствата с автомобил смятат, че се задават трудности с това да го поддържат и да го използват.

Европейците, които са в най-активната фаза от трудоспособната си възраст, са и най-затруднени да свързват двата края, показват резултатите. В групата 45-64 години те са 57,4%, а в тази между 30 и 44 години – 54,5%.

За финансово уязвимите домакинства рискът от енергийна бедност е още по-голям - 45% от хората, които съобщават, че трудно свързват двата края, се притесняват, че няма да могат да плащат сметките си за комунални услуги през следващите три месеца (към март 2022 г.). Това безпокойство нараства значително сред домакинствата, които вече имат просрочени задължения - средно 74 % от тях изразяват опасения, че няма да могат да платят сметките си за комунални услуги през идните месеци.

"Докато правителствата, които се стремят да облекчат отрицателните въздействия върху домакинствата от повишаването на цените - енергийни субсидии и намаления на ДДС за електричество, газ и гориво, то субсидирането на потреблението на енергия е само краткосрочно решение. Вместо това изместването на фокуса от енергийните субсидии към намаляване на енергийната зависимост може да помогне за справяне с невъзможността хората да си позволят енергия в синхрон с политиката на ЕС в областта на климата и неговите геополитически интереси“, е заключението на авторите на проучването.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес