„Всяка дисциплина може да се учи онлайн, но много по-сложно е това при предмети като рисуването, физическото възпитание, но пък и технологиите се развиват много бързо и това е само в полза за обучението“, каза пред БНР Ален Паунов - създател на образователната платформа TeachMe. Тя прави безплатни обучения за учители как да преподават ефективно в онлайн среда, как да задържат вниманието на учениците, как да си подготвят материала, за да се възприема по-лесно в онлайн среда.
„Аз вярвам, че ще има пропуски в знанията на децата от дистанционното обучение, но това не е заради формата на обучение, а заради слабата подготовка за това обучение след преподавателския състав. Още повече при това обучение учителят не може да контролира учениците – не знае те какво правят, докато тече часът.
Много е важно учителят да мотивира ученика, за запали децата по материята – това е ролята на учителя“, поясни още Ален Паунов.
„Липсата на знания относно методиката за преподаване на онлайн обучението ще е основната причина за по-лошите знания след учениците – всичко стана бързо – и всъщност всички учители бяха оставени да се учат самостоятелно за онлайн преподаване – самостоятелна форма на обучение – а това е много по-различно преподаване.
Сега в нашата платформа са се регистрирали над 800 човека, 700 души ще се учат чрез нея – най-пълна е вечерната група през седмицата. Курсът е в три групи. Преимуществено са по-възрастните учители", разказа експертът.
"Има много интересни платформи за онлайн преподаване по рисуване и електроника - това са практически дисциплини - трябва да има много камери при тяхното преподаване. При физкултурата е по-особено - там присъствената форма е важна."
Ален Паунов съветва учителите да "влизат" в дистанционния час 10 минути по-рано, да накарат децата да са с включени камери, да разговарят малко с тях, да бъдат приятели с тях, за да ги предразположат, защото тази форма на обучение има и психологически аспект.