Няма механизъм, по който родители, които не пускат децата си на училище с оправдание фалшив ТЕЛК, да бъдат накарани да водят малчуганите на училище. По закон обаче кметовете могат да глобяват с от 50 до 150 лева родители, които безпричинно не пускат децата си на училище – но на практика няма статистика, която да показва колко такива глоби има.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Знаят, че са неуязвими, щом имат ТЕЛК – това е сигурен месечен доход, казва директор в село Камено пред Генка Шикерова от Нова телевизия. В Камено има три такива случая с фалшиви ТЕЛК-ове, удостоверени след сигнал в прокуратурата, която отнема специалните документи. От всеки от тези случаи съответното семейство печели по 500 лева на дете. Тези случаи обаче са само официално засечените – а колко все още не са хванати, няма как да се каже, защото следва държавата да проучва, разследва и наказва, а не медиите.
Припомняме, че през 2016 година екипът на тогавашния социален министър Ивайло Калфин предложи съществени промени в системата на ТЕЛК, най-важните от които бяха две нови комисии - медицинска, към здравното министерство, и социална - към НОИ, да правят експертиза на работоспособността на хората с увреждания, и да оценяват остатъчната трудоспособност на лицето с увреждане, а не намалената. Целта бе да се помогне на човек да се върне на трудовия пазар, при съответни облекчения за работодатели, ако го наемат (което залегна в приетия вече Закон за хората с увреждания). Освен това се правеше разграничение по отношение на достъпа до социални услуги за осигурените лица с увреждания в трудоспособна възраст, пенсионери и деца с увреждания. Социалната комисия щеше да решава какви социални придобивки да се отпуснат, както и да прецени какво ще следва за човека с увреждания - тип работа, допълнителна квалификация и препоръка какво може да прави.
Въпросът е какво прави като цялостна стратегия държавата, за да се справи с фалшивите ТЕЛК? Акцентира ли МВР на проблема в корена му - тези, които предлагат такива "услуги"? Бори ли се системно полицията с проблема или действа "на парче", за имидж?
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Държавата изплаща 1,7 млрд. лева годишно за инвалидни пенсии. Решенията от ТЕЛК дават право и на ранно пенсиониране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти