Не се предвижда увеличаване на броя на руските миротворци в Приднестровието. Не е коректно да се поставя този въпрос. Това заяви генерал-полковник Валерий Евневич по време на честванията на 20-та годишнина от началото на миротворческата операция в региона, предаде БГНЕС.
Към днешната дата мирът в зоната на конфликта се поддържа от Съвместни миротворчески сили, в които влизат 402 руски военни, 492 – приднестровски, 355 – молдовски и 10 военни наблюдатели от Украйна.
"Не може да става и дума за увеличаване на "сините каски", защото това е от компетентността на страните, които са взели решението за тяхното изпращане", каза генерал-полковник Евневич.
Той отбеляза, че основната заслуга на "сините каски" е запазването на мира в Приднестровието. "Руските военни 20 години пазят мира на територията на Приднестровието. Не се чуват изстрели. В това е основната им заслуга", добави генерал-полковник Евневич.
Повече от 20 години Приднестровският въпрос остава неразрешен. На 2 септември 1990 г., т.е. малко преди разпадането на СССР, петте района на левия бряг на Днестър обявиха независимост от Молдова. Причината бяха страховете от надигащия се национализъм и възможността републиката да бъде присъединена към Румъния. Военният конфликт започна през 1992 и продължи няколко месеца до средата на юли. В резултат Кишинев загуби контрол над Приднестровието.
Редактор: Ая Косарова