Родителска инициатива за промяна в начина на изпитване на Националното външно оценяване(НВО) след 7 клас набра само за 2 денонощия над 700 подписа, включително и на учители по математика. Родителите настояват за по-прецизен подбор и класиране - без да се ощетява нито един ученик и всички да бъдат поставени при равни условия. Те искат сливането на двете части на НВО по математика, което според тях би равнопоставило справедливо двете категории на оценяване – тази на знанието и тази на умението да се представиш и да работиш бързо под напрежение. Алтернативен вариант за промяна е намаляване на броя на задачите в първата част за сметка на втората част от изпита (18 задачи с избираем отговор в първа част за 60 минути и 5 задачи с нарастваща сложност във втора част за 90 минути).
Форматът сега предвижда разделяне на изпита на 2 части, като в първата част се очаква решаване на 20 задачи за 60 минути (по 3 минути на задача), а във втората част - на 3 задачи за 90 минути. Времето за работа в първи модул е крайно недостатъчно за по-голямата част от учениците. Това съобщават много учители по математика, това виждат и родителите. Този начин на изпитване ощетява сериозно много от учениците, защото не отчита когнитивните им и психологически особености и намалява прецизността при оценяването на познанията. Средният резултат от НВО по математика за 2019 г в национален план е 33 от 100 възможни точки – а това е малко повече от двойка по шестобалната система. И до голяма степен той се дължи на недостатъчното време за работа и проверка на задачите.
Липсата на достатъчно време за преглед или поправка ще представи добре предимно по-бързите и приспособими ученици. Много деца със стабилна подготовка, които просто работят по-бавно, няма да могат да покажат напълно знанията си в първия модул поради недостатъчно време за всички задачи. Същевременно напрежението от краткото време пречи на повечето деца да се успокоят и концентрират, а също така води до технически грешки.
"Възможно ли е да оценим способностите на един маратонец чрез бягане в спринт? Ако се бяга на 100 метра, победител ще е спринтьорът, но ако дистанцията е 1000 метра, маратонецът ще догони и вероятно ще изпревари спринтьора. Подобна е ситуацията с начина на провеждане на изпита по математика за национално външно оценяване (НВО) след 7 клас – така наречените „миниматури“, се казва в писмото.
Искането за промяна на формата на НВО по математика е внесено официално в МОН с писмо №94-129 до министър Красимир Вълчев на 15.01.2020 година. В подкрепа на писмото-искане е създадена онлайн петиция на адрес: https://www.peticiq.com/nvomat7.
"Силно се надяваме, че в Министерството на образованието работят хора с грижа и любов към децата, съобразена с потребностите на всеки ученик, с подкрепа към българския учител, който се старае да направи дори и невъзможното. В училищата в момента е бъдещото общество на България“, пишат още родителите.