Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

РИОСВ: Янтра не е замърсена, има планктон и водорасли

16 август 2017, 13:30 часа • 3163 прочитания

Река Янтра при Долна Оряховица не е замърсена. Това показа проверка на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново, съобщи Милка Асенова, отдел „Връзки с обществеността“ в екоинспекцията.

Експерти от РИОСВ – Велико Търново и Регионалната лаборатория към ИАОС във Велико Търново извършиха незабавни проверки след сигнали на „зеления“ телефон на инспекцията за мъртва риба и кафяво-червено оцветяване на водата на река Янтра при моста за Долна Оряховица.

„При оглед в участъка от моста за село Първомайци до моста при село Върбица не се установи наличие на умряла риба, но водата има кафеникав цвят. Изследвана е по показателите рН, температура, разтворен кислород и наситеност с кислород в три пункта: моста при с. Първомайци, моста при град Долна Оряховица и моста при село Върбица. Получените резултати показват висока температура на водата и високо съдържание на разтворен кислород, което се обяснява с наличието на голямо количество кафяво оцветени планктон и микроводорасли“, посочи Милка Асенова.

Тя добави, че е извършена проверка за качеството на изпусканата от предприятие за изработка на захарни изделия отпадъчна вода в Лясковското дере, което зауства в река Янтра в участъка между моста за град Долна Оряховица и село Върбица. На място е измерен показателят рН, който не показа отклонение от поставените норми за заустване. Взета е и проба за физико-химичен анализ от заустваната отпадъчна вода, като резултатите от изпитването ще бъдат известни след 10 дни при представянето им от Регионална лаборатория към ИАОС във Велико Търново, предаде Фокус.

„Поради факта, че кафяво-червено оцветяване на водата на река Янтра беше наблюдавано в участъка от река Янтра преди и след заустването на Лясковското дере в нея и въз основа на получените резултати по показателите рН, температура, разтворен кислород и наситеност с кислород, считаме, че няма замърсяване на река Янтра в изследвания участък, а кафявото оцветяване се дължи на повишеното съдържание на планктон и микроводорасли в нея“, посочи Милка Асенова.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес