Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решено: За разводи и родителски права ще има процедура за медиация

25 януари 2023, 10:57 часа • 4775 прочитания

Народното събрание прие окончателно изменения в Закона за медиацията, които предвиждат при определен вид казуси страните да преминат към процедура по медиация преди първото заседание по делото. Новите текстове са внесени от служебния кабинет, като целта им е да се намали натовареността на съдилищата, но те ще влязат в сила едва от юли 2024 година.

Според приетите промени процедурата по извънсъдебно споразумение бъде неуспешна, едва тогава ще се стига до съдебна процедура. 

Проектът предвижда задължителна съдебна медиация по определени граждански и търговски дела, свързани със спорове от областта на семейните взаимоотношения като например бракоразводни дела, спорове за родителски права и упражняването им и отношения в семейството, по дела за собствеността, делби и етажната собственост.

"Освен че законопроектът е част от законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост, той е залегнал в идеята за съдебна реформа от много дълго време", посочи служебният министър на правосъдието Крум Зарков при представянето на законопроекта на първо четене. Още: Адвокати обясниха какви са правата на разделените родители за отглеждането на дете

По думите му той е част от пътната карта за изпълнение на актуализирана стратегия за продължаване на реформа в съдебната система, приета през 2016 г., част от докладите на ЕК до ЕП и Съвета на Европа, по-известни като мониторинговия механизъм, както и от разработки на Висшия съдебен съвет.

"Министърът отбеляза, че медиацията е изключителен важен способ по две причини. Един от проблемите на българската съдебна система е неравномерната натовареност на съдилищата, но той е изключително важен и за българските граждани, защото осигурява бързо, евтино и ефективно средство за решаване на спорове", обясни Крум Зарков. Още: Вече е възможно: Развеждаме се и по интернет

"Доказано е, че медиацията е един от способите за преодоляване на неравномерната натовареност на съдилищата", добави министърът. Той каза, че са предложили въвеждането на задължителна медиация и уточни, че не е задължително постигане на споразумение, но е задължителен опит за него в определени граждански и търговски дела, в които смятат, че ще се постига висока степен на успеваемост.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес