Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решено: Карантинираните ще гласуват с подвижни избирателни кутии

28 януари 2021, 12:11 часа • 3779 прочитания

Депутатите приеха окончателно промените в Закона за извънредното положение. Текстовете предвиждат хората, поставени под карантина или в болнично заведение да могат да гласуват в подвижна урна.

Те ще трябва да заявят желанието си да гласуват по този начин не по-късно от три дни преди изборния ден. Всяко заявление ще се проверява от РЗИ. Депутатите решиха още, че всяка една секционна избирателна комисия може да бъде съставена от минимум трима членове, независимо дали е в България или чужбина.

Дава се възможност и за гласуване с изтекла лична карта.

Парламентът прие още партиите да могат да провеждат кампании при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.

Народните представители възложиха днес на здравния министър и главния държавен здравен инспектор да определят противоепидемичните правила за изборния процес.

ЦИК спрямо тези мерки трябва да определи организацията.

Разходите и обезпечаването на изборите, включително и с необходимите средства за защита е за сметка на Министерския съвет.

От БСП не подкрепиха предложението с мнението, че приетите поправки не трябва да са в Закона за извънредното положение, а в Изборния кодекс. Управляващите се аргументираха, че мястото на текстовете е точно в закона за извънредното положение, защото в него се посочват начините и възможността всички български граждани да имат правото да упражнят правото си на глас в условията на COVID -19 и това не налага промени да се залагат като трайна уредба в изборния кодекс.

Парламентът отхвърли предложението на ДПС да могат да се събират на партийни събрания в условията, които сега важат за кината и театрите, за да бъде изравнен режимът между всички партии, като визират такива, които ще правят предизборни концерти.

Разисквания:

"Правим това предложение, за да изравним режима, т.е. да дадем шанс и на партиите да могат за събират толкова хора, колкото ще съберат партиите от шоубизнеса. И го правим, за да не превръщаме всяко партийно събиране и всяка среща с избирателите в концерт", каза зам.-председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид.

"Мястото на каквито и да е промени, свързани с изборния процес с предстоящите избори е в Изборния кодекс, а не в друг закон. Изборният кодекс е този нормативен акт, който обхваща изцяло материята, свързана с организацията на изборите", смята Филип Попов - секретар на ПГ на "БСП за България".

"Смятаме категорично, че в сегашната ситуация е необходимо само да бъдат въведени тези мерки, с които да се даде възможност за възможното нормално упражняване правото на вот на българските граждани. А, уважаеми народни представители, това не налага на всяка цена трайна уредба в Изборния кодекс", каза Красимир Ципов - зам.- председател на ПГ на ГЕРБ, цитиран от БНТ.

"Тези промени са съобразени конкретно със заболяването, известно като COVID-19, причинявано от вируса Сас-ков2. Те не са предназначени и не са общи разпоредби по отношение на гласуване при която и да е епидемия, не са абстрактни правила за всички видове вируси и пандемии, които могат да възникнат. И в този смисъл ранга на уредбата им е логично да не бъде в Изборния кодекс", смята Христиан Митев - секретар на ПГ на "Обединени патриоти".

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес