Депутатите приеха и по-големи парични възнаграждения при отличия за благодарност. В почивни и в работни служителите на ВМР ще получават само парични възнаграждения. Това решиха депутатите с приетите промени в Закона за МВР. Това означава, че отпада допълнителният платен годишен отпуск до 12 дни при положен извънреден труд от служители.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
До сега в закона бе записано, че в работни дни, ако полагат извънреден труд служители на МВР получават 12 дни платен отпуска, а ако полагат извънреден труд в почивни дни получават парично възнаграждение.
Вносителите посочват, че предвид специфичната дейност на министерството, служители на ненормиран работен ден регулярно полагат труд над установеното работно време в работни дни. Съгласно действащата към момента нормативна уредба, положеният труд в работни дни над установеното работно време, не представлява извънреден такъв, поради което той не се компенсира с възнаграждение.
Така компенсацията за извънреден труд ще остане само финансова, като тя ще представлява 50 на сто увеличение върху основното месечно възнаграждение, както е и в действащия в момента закон. До влизането в сила на Закона - 01. 01. 2021 г., служителите ще могат да ползват допълнителния годишен отпуск.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
Депутатите приеха и по-големи парични възнаграждения при отличия за благодарност. При награждаване от министъра, зам.-министрите и главния секретар на МВР се планира размерът на наградата да е до 250 лв., вместо до 200 лв., както е в сегашния текст на закона. При награждаване от ръководителите на структури в МВР от вносителите искат увеличаване на максималния размер от до 120 лв. на до 170 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Друга приета промяна е ,че Главна дирекция „Гранична полиция” ще осигурява техническото обслужване и поддържането на постоянна летателна годност на въздухоплавателните средства, които се използват за осъществяване на граничен контрол.