Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Регионалното министерство забрави за Руската църква

02 юли 2024, 07:25 часа • 1994 прочитания

Регионалното министерство така и не инициира производство в съда, с което да поиска признаването, че Руската църква в София е на България, а не на Москва.

Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?

Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?

МРРБ мълчи

Преди 8 месеца и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска от регионалния министър - тогава Андрей Цеков, да заведе такова дело. Това беше резултат от проверка, която прокуратурата направи. Времето на Цеков на поста не стигна за това. Приемничката му - служебната министърка Виолета Коритарова, също не се задейства по казуса, а подчиненият ѝ пресцентър дори вече не си прави труда да отговоря по темата. През април, а след това и през май в. "Сега" изпрати въпроси до пресслужбата на МРРБ, на които и до днес отговори няма.

ОЩЕ: Тони Николов: Руската църква е собственост на България

"Към момента експертите преглеждат и анализират получените документи, събират допълнителни такива, правят справки и проучват съдебна практика", е последният отговор от МРРБ, даден през януари. Известно е, че прокуратурата прати в министерството 755 страници материали по казуса, които явно затрудниха чиновниците.

Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание

Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ

Самата прокуратурата работи по проверката за собствеността на Руската църква около месец, преди на 1 ноември 2023 г. да обяви, че трябва да бъде заведено дело за собствеността.

"От МРРБ зависи какви действия ще предприемат", коментира  Сарафов. Той обясни, че няма как да се търси наказателна отговорност от министъра за бездействие, защото не става въпрос за негово задължение, а за реализиране на правомощие.

Проверката на прокуратурата установи, че "с нотариален акт от 23 юли 1997 г. посолството на Руската федерация се признава за собственик на православния храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" и на земята, върху която е построен. Основанието е дарение на земята, строителството на църквата и правоприемство от Руското Царско Дипломатическо агентство. Открит е крепостен акт, издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на "едно празно градско място в София" от Софийското градско общинско управление на Руското Императорско Дипломатическо Агентство в България". Посочено е, че имотът се подарява за построяване на църква. Останалите документи по нотариалното дело, въз основа на които е издаден нотариалният акт, не се съхраняват и са унищожени според информацията, предоставена от Агенцията по вписванията на прокуратурата.

ОЩЕ: "Няма да останем безучастни": Пеевски размаха пръст на Митрофанова за Руската църква

Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра

Още: 21 години от атентата в база „Индия“ в Ирак, загиват петима български войници

Според прокуратурата от събраните данни е видно, че по настояване на СССР България се задължава с 2/3 собствено финансиране в кратки срокове да възстанови разрушения от бомбардировки храм. Според подписано съглашение за мир останалата 1/3 от сумата, необходима за ремонтните дейности, следва да се заплати от СССР. Документи, удостоверяващи изпълнението на задълженията от съветска страна, не са открити.

На 24 юли 2015 г. до Агенцията по геодезия, картография и кадастър-София е подадено заявление за вписване на промени по партидата на сградата и поземлен имот и е отразена промяна в кадастралния регистър на недвижимите имоти – а именно, че обектите са собственост на посолството на Руската федерация. Това обаче е направено въз основа само на нотариалния акт.

Прокуратурата твърди, че приложенията към нотариалния акт, както са описани, не могат да се приемат за доказателства за правоприемството, отразено като основание за правото на собственост върху земята и сградата, т.е. относно преминаването на правата между отделните държавни образувания от Руската империя в лицето на Руското Царско Дипломатическо агентство до Руската федерация в лицето на посолството ѝ.

В хода на проверката не са намерени документи или други доказателства, удостоверяващи строежа на църквата, освен тези за възстановяването ѝ. Не са приложени и писмени доказателства за изпълнение на изискванията на закона и на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, регулиращи материята за придобиване на право на собственост от една държава на територията на друга.

Проверката

Прокуратурата се зае с Руската църква по сигнал от Бойко Борисов, Кирил Петков, Ивайло Мирчев и Делян Пеевски. Сезира я и гражданското движение БОЕЦ.

Споровете около храма възникнаха, след като ДАНС експулсира трима от свещениците му – един руснак и двама граждани на Беларус, като заплаха за националната сигурност. Русия обяви това за враждебен акт и затвори храма.

"Анализираме документите. "На първо време трябва да се уверим, че действително държавата е активно легитимираната страна в такъв процес, а не Столичната община, тъй като собствеността върху терена е прехвърлена от Столична община, а не от държавата", коментира министър Цеков през ноември.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес