Предстоящият референдум в Турция за разширяване на президентските правомощия предизвика дълбок разрив между турците в съседна България, хванати в борба за контрол между София и Анкара.
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
С връзки, датиращи от османски времена, малцинството от 700 000 души съставлява 10% от населението на България – това е и пропорционално най-голямата общност на родени в страната мюсюлмани в членка на ЕС. Мнозина от тях имат двойно гражданство и роднини и в двете държави.
Появяват се обаче страхове, че разрастващият се дипломатически спор, заедно с възхода на антиимиграционния национализъм в България, може да наруши мирното съвместно съществуване.
Българският мюсюлманин Шукри Хюсеин казва, че се притеснява от това спорът да не го изправи пред невъзможна главоблъсканица. „Ако двете държави са в конфликт, то тогава аз няма да мога да ходя там или да се връщам“, казва 72-годишният мъж от малко село в област Кърджали, където са по-голяма част от турците в страната.
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
Припомняме, че напрежението избухна, след като София обвини Анкара в „намеса“ в изборите миналия месец като открито е оказала подкрепа за партията на турското малцинство ДОСТ, която наскоро се отдели от установеното вече Движение за права и свободи (ДПС). Въпреки че ДОСТ не успя да спечели места в парламента по време на изборите през март, събра впечатляващите 22% в област Кърджали в сравнение с 43% за ДПС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Турският референдум на 16 април, целящ да осигури широки правомощия за президента Реджеп Ердоган, се превърна в основен предмет на спора. Докато ДОСТ подкрепя амбициите на Ердоган, ДПС призовава хората да гласуват с „не“.
Дългогодишният лидер на ДПС Ахмед Доган разкритикува Ердоган, че се опитва да превърне Турция в „султанат“. „Ердоган иска да получи неограничена власт. Референдумът е заплаха за демокрацията“, заявиха в петък в изявление от ДПС.
„Турският референдум и скорошното пристигане на българските националисти изостри натиска върху турската общност“ и играят в полза на лагера на Ердоган, заяви пред AFP политическият експерт Антонина Желязкова.
Още: Криско на среща в Столична община: Има ли надежди за детския център за деца със специални нужди?
Още: Kaufland дефинира качеството на ритейла с нов магазин в столичния район „Изгрев“
Според ново проучване, извършено сред 1200 български мюсюлмани, популярността на Ердоган е висока и Турция се състезава по популярност с Германия, която също е дом на голяма общност на български мюсюлмани. Според автора на изследването Евгения Иванова тенденцията върви редом с „мюсюлманския страх“ от възхода на крайнодесните Обединени патриоти, които завършиха трети на изборите през март.
Някои наблюдатели, включително и политическият анализатор Боряна Димитрова, предупреждават, че заплахата от национализъм и бедност създават тенденция турската общност „да се изолира“ и „да се оттегли обратно при своите традиции“, приближавайки се до Ердоган.
Но според Шинаси Сюлейманов, кмета от ДПС на община Кирково в Кърджали би било „преувеличение да се каже, че българските турци обичат Ердоган“. „Имаме биологични връзки с Турция, но те не трябва да се бъркат с подкрепа за Ердоган“, каза той пред AFP.
Анализ на Весела Сергеева и Диана Симеонова, публикуван от агенция France-Presse.
Източник:БГНЕС