Всички разследват сагата с италианския боклук, стоварила в чертите на град Плевен една грамада от 9 000 тона смесени отпадъци, която стои вече там 2 години! И няма сила, която да я премахне!
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Стои грамадата с боклука под открито небе, на площадката на фирмата „Феникс Плевен”, която всъщност е на територията на бившия завод „Мир”. Стои като символ на беззаконието в България и стопяването на надеждата у хората, че виновните за това безумство някога ще бъдат наказани. Защото по документи, тези 9000 тона отпадъци…ги няма! Рециклирани са! Но, тях ги има! И в момента. Това показва съвместно разследване на журналистката Валя Ахчиева и екипа на Биволъ.
Ако не бяха италианските карабинери, които в края на 2019-та година, спряха край Милано вагони с незаконен боклук за България, кой знае, дали въобще ще се развие скандалът с отпадъците в България. Тогава научихме и за тази грамада в Плевен, припомня статията.
През площадката на „Феникс Плевен” са преминали всякакви експерти от МОСВ, полицаи, пожарникари, дори данъчни инспектори. Само че, никой от изброените компетентни и контролни лица не е поискал първичния документ, който да доказва, дали там, на площадката на бившия завод „Мир” в Плевен, има такъв обект в правния мир – „площадка за третиране на отпадъци”? Иначе казано – има ли там завод за боклук, според Закона за устройство на територията?
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Няма проект за „площадка за третиране на отпадъци”. Няма ПУП. Няма разрешително за строеж. Нищо няма! Затова няма и договор с „ЧЕЗ” за доставка на електроенергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Каква площадка? Каква техника? Какво рециклиране на отпадъци от Италия? Какви изисквания за управление на отпадъците в един обект, какъвто обект, всъщност, няма! Истинска клоунада! Няма завод за боклук, а цялата държава разследва този завод, как изпълнява Закона за отпадъците! Един нелегален обект за третиране на отпадъци, се посочва в разследването.
Заместник-кметът по строителство на Община Плевен – арх. Невяна Иванчева и Главният архитект – арх. Светослав Митев провериха всички документи от 2014-та година досега. И се оказа, че по документи, такъв обект няма, разкрива Ахчиева.
Пълният текст на разследването, разговорите на Ахчиева с отговорни лица от РИОСВ, МОСВ, министрите и действията на прокуратурата можете да прочетете тук.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив