Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разкритие на в.Сега: Ето колко струват прокурорските грешки на данъкоплатците

26 октомври 2020, 12:18 часа • 6954 прочитания

Всеки работен ден данъкоплатците дължат средно по 11 453 лв. заради допуснати грешки на прокуратурата. От началото на 2019 г. до 5 август тази година държавното обвинение е осъдено по над 370 граждански дела за обезщетение и дължи общо 4 787 594 лв.

Това показва проучване на "Сега" на всички дела по Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ) срещу прокуратурата, по които се е произнесъл Върховният касационен съд в този период.

За цялата 2019 г. сумата е 3 145 422 лв., а от началото на тази година до август - 1 642 172 лв. Отделно се дължат лихви и разноски.

Последните публични данни за общата сума, която прокуратурата е осъдена да плати по ЗОДОВ, са от доклада за 2016 г. – 2.5 млн. лв. През 2015 г. обезщетенията бяха пак толкова, а през 2014 г. – 3.65 млн. лв. През 2017 г. държавното обвинение излезе с нелепата версия, че не събира такива данни, и ги скри от отчетите си. Оттогава данните липсват, затова и "Сега" поиска справка от върховния съд за делата и ги прегледа едно по едно, пише медията.

По ирония, най-голямото обезщетение, присъдено през разглеждания период е на военния прокурор Илиан Георгиев - 130 000 лв. На толкова бяха оценени вредите, които прокурорът е претърпял от незаконни обвинения в длъжностно престъпление, държане на патрони за пистолет без разрешително и присвояване. Първата инстанция му беше присъдила 400 000 лв., но апелативният съд намали размера на обезщетението, а върховният съд отказа да се занимава с казуса.

Още през 2010 година в писма до Висшия съдебен съвет и главния прокурор Борис Велчев той твърди, че спрямо него е извършено престъпление от висшестоящи прокурори във Върховната касационна прокуратура (ВКП). Категоричен е, че е нарочен от шефовете си заради отказа да изпълни техни "политически поръчки" във връзка с делата по т.нар. скандал в МВР.  Георгиев е обвинител по делата срещу зам.-шефа на ГДБОП Иван Иванов и ексглавния секретар на МВР ген. Илия Илиев. Иванов бе осъден условно за нерегламентирано размножаване и притежание на документи с гриф "Строго секретно", а обвиненията срещу Илиев паднаха поради липса на доказателства.

"Бях притискан от високо ниво незабавно да прекратя делата срещу Иван Иванов и Илия Илиев, като вместо на Илиев да бъде повдигнато обвинение на Диан Нанов - тогавашен началник на "Вътрешна сигурност", обяснява Георгиев. Той обаче продължил да се придържа към указанията на главния прокурор Борис Велчев и така си навлякъл гнева на група високопоставени негови подчинени. Военният прокурор е категоричен, че истинската причина за случващото се с него са сигналите му до ВСС за престъпления, вършени от обвинители в Софийската военноапелативна прокуратура и ВКП.

На В.Т.П. са присъдени общо 113 000 лв. - 80 000 лв. за неимуществени вреди и 33 585 лв. за имуществени вреди с лихвите. В.П. е бил разследван за финансови престъпления, а след това делото срещу него е прекратено поради липса на вина и престъпление. Наказателното производство продължило повече от 16 години, година и 5 месеца човекът е бил в ареста, а след това повече от година под домашен арест. През това време двете му деца били ученици, случаят бил отразен в медиите, това го сринало психически.

92 000 лв. и още над 16 000 лв. за съдебни разноски получава Л. П. Х. - бивш главен специалист от ЦКБ, обвинен за престъпление по служба. Делото срещу него започва през 1999 г. и приключва окончателно през 2016 г.

Най-ниското обезщетение, присъдено през разглеждания период, е 300 лв. То е заради инициирана от прокуратурата процедура по закона за здравето. По друго дело заради незаконно задържане П.С. получава 500 лв. за вреди. Повечето обезщетения обаче са четирицифрени суми, като има и много над 10 000 лв.

Броят на влезлите в сила осъдителни решения срещу прокуратурата по ЗОДОВ, както и на хората, на които е присъдено обезщетение, устойчиво се увеличава. Това се казва в доклада за дейността на държавното обвинение за 2019 г. Миналата година осъдителните решения, които са влезли в сила, са 331, при 302 и 280 в предишните две години. А хората с обезщетения са 339, при 305 и 297 за 2018 г. и 2017 г. Прокуратурата губи около 85% от заведените срещу нея дела.

По закон държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при:

- задържане под стража, включително като мярка за неотклонение, домашен арест, когато са били отменени, прилагане от съда на задължително настаняване и лечение или принудителни медицински мерки, когато те бъдат отменени, както и при всички други случаи на лишаване от свобода в нарушение на Конвенцията за защита на правата на човека;

- нарушаване на права, защитени от чл. 5, § 2 - 4 на Конвенцията;

- обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано, след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано;

- налагане на наказание по Наказателния кодекс или на административно наказание, когато лицето бъде оправдано или административното наказание бъде отменено;

- прилагане от съда на административна мярка, когато решението му бъде отменено като незаконосъобразно;

- изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер;

- незаконосъобразно използване на специални разузнавателни средства.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес