Категорично не отговаря на истината твърдението, че в река Дунав са били изпуснати радиоактивни води от АЕЦ "Козлодуй". Това отговориха от ядрената централа на България на запитване на Actualno.com преди 2 дни – във връзка със сигнал за непредвидено изтичане на радиоактивна вода.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Има ли инцидент?
Actualno.com получи вътрешна информация, че в ядрената ни централа е имало непредвидено изтичане на радиоактивна вода – от два независими източника. А в предаването "Денят On Air" ядреният ни експерт проф. Георги Касчиев говори по темата.
Касчиев обясни следното – става въпрос за ремонта на VI-ти блок на АЕЦ Козлодуй, на парогенератора (трети парогенератор): "За мен пример за това като няма кой да поема отговорност и да взема трудни решения как всичко се провлачва с годините. Там общо взето от няколко години е известно, че в този парогенератор има една област, където най-вероятно топлообменните тръбички (бел. ред. - те са миниатюрни, 16 мм в диаметър) не са правилно уплътнени към към колектора, от който тече горещата радиоактивна вода и нагрява останалата, и техните опити да доставят нови сонди за вихровотоков контрол, с които да проверяват, не водят до никакъв успех. Напротив, едни прости тестове с налягане показват, че тече от тия тръбички. Решението, което аз бих взел - удрям с юмрук по масата и казвам: "Затапваме всички тръбички в тази област, което е допустимо. Има такъв резерв. Няма от какво да се боим, но няма кой да го вземе това решение".
Още: До края на юли приключват мерките за удължаване на живота на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Касчиев поясни, че преди няколко дни "е допусната една изключително глупава ситуация, едно събитие, при което оперативният персонал е допуснал радиоактивна вода от първи контур да се излее, да залее горния блок на реактора, да излезе през отворения парогенератор и там да залее. Става въпрос за няколко десетки кубически метра, което само по себе си е скандално. На тези хора веднага трябва да им бъде отнет лицензът за правоспособност - на операторите, които в следобедната смяна са почнали това, нощната смяна са проверили".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Професорът моментално поясни (ВИДЕО, в края на записа, след 9:30 минута), че случилото се не е опасно за околната среда и за населението: "Всичко е вътре в херметично затворения контур, но ремонтният персонал ще поеме допълнително дозово натоварване и трябва да изчисти всички следи от тези течове, защото тази вода освен че е радиоактивна, тя е с високо съдържание на борна киселина и е корозионно активна".
"Атомната централа осъществява систематични детайлни изследвания, като измерванията и анализите се извършват в акредитирана лаборатория на АЕЦ "Козлодуй" по утвърдени валидирани методи, осигуряващи висока чувствителност и прецизност на резултатите. Наред с това се провежда и независим външен мониторинг по програми на Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ и на Националния център по радиобиология и радиационна защита към здравното министерство (МЗ). Без изменение, в нормални фонови граници, остават и към момента всички радиационни показатели на околната среда в района на АЕЦ "Козлодуй", включително водите на река Дунав", казаха преди 2 дни от централата пред Actualno.com.
Наша проверка в специализираната база към ЕК също показа, че не е отчетено нищо необичайно. Припомняме, че реакторът е спрян за ремонт още преди седмица: Спират шести блок на АЕЦ "Козлодуй" заради неизправности
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Има ли опасност за извършващите ремонта?
Според вътрешната информация на Actualno.com, със сигурност работещите на място трябва да бъдат изследвани, за да се разбере дали и какво радиационно облъчаване ги е засегнало – проф. Касчиев също загатна за това с думите си, че "ремонтният персонал ще поеме допълнително дозово натоварване".
Източниците ни в централата съобщават, че инцидентът е отпреди 2 дни и е станал в следобедната смяна – има видеонаблюдение, което би следвало да е записало всичко, включително по какъв начин и кога точно е последвала реакция, за да бъде решен конкретният проблем. Вътрешната ни информация е, че може да се наложи смяна на кожуха на трети парогенератор заради излялата се радиоактивна вода - със сигурност обаче ще трябва да бъде направена експертна оценка дали е необходимо. Освен това – с въпросните тръбички има проблеми от няколко години и заради това реакторът е спиран няколко пъти за ремонт. Големият проблем е, че при спиране на реактора течът също спира - тръбичките са много тънки и всъщност за да се установи точно къде става пробив, реакторът трябва да работи.
Още: АЕЦ "Козлодуй" не казва при колко от служителите му са открити здравословни проблеми