"Няма нито един розопроизводител или преработвател, който да е гледал на това нещо като на заплаха - евентуална директива, регламент или закон би засегнал целия сектор "Етерично-маслени култури" на територията на ЕС. Българското розово масло, в частност маслодайната роза, са една от списък с над 100 култури, които са широко разпространени на територията на цяла Европа".
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Това заяви Христо Николов, председател на Асоциацията на розопроизводителите в България, във връзка с проекта на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали, който всъщност поставя етеричните масла в графата на опасните химични смеси. Припомняме, че Съветът на ЕС прие аргументите на България в защита на розовото масло.
"Това не е регламент, засягащ българското розово масло, а индустрията като цяло, в която има страни като Франция и Германия, които са с огромно производство на етерични масла от други култури. Не смятам, че тези държави биха рискували индустрията си и бизнеса на огромни компании на територията им, като подкрепят нещо подобно. Всички знаят, че при гласуване на подобни регламенти се изчаква да се види реакцията на Франция и Германия, а след това всички гласуват по същия начин - така функционира ЕС ", каза още Николов и подчерта, че решаващ е бил момента именно с решението на Франция и Германия да защитят индустриите си за производство на лайка, лавандула, невен и други етерично-маслени култури, което е спомогнало и решението за нашия бранш.
ОЩЕ: Българските евродепутати се обявиха в защита на розовото масло
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
По думите му "раздухването на един такъв несъществуващ проблем в българските медии и от български политици е балон".