Поредната пролетна кампания за проверки на пазара започват инспектори от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Повод за кампанията е Световният ден на потребителя, който се отбелязва на 15 март. Проверките са в цялата страна, правят ги инспектори на Главна дирекция „Надзор на пазара“ (ГД НП) при ДАМТН.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Проверки се правят повече от 11 поредни години. Кампанията и през 2020-а е под егидата на Министерството на икономиката. Ще започне на 13.03.2020г. и ще продължи до 24.03.2020г. Нейната цел е ефективно и ефикасно подпомагане на потребителите, за осигуряване и гарантиране на безопасното използване на закупените стоки. Инспекторите на агенцията ще следят приоритетно за безопасното разпространение в търговската мрежа на промоционални продукти и продукти в ниския ценови диапазон.
Тази година ще се проверяват електроуреди, играчки, ръчни електроинструменти, лични предпазни средства, офис техника, газови уреди и др. Ще се гледа и дали електрически уреди изпълняват критериите за енергийна ефективност.
При установяване на несъответствия по време на кампанията, инспекторите на ДАМТН ще предприемат съответните законосъобразни действия.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Миналата година инспекторите на агенцията са извършили проверки на 573 различни продукти. Сред тях са били: 203 детски играчки; 200 електрически уреди; 21 машини за домашна употреба; 53 лични предпазни средства; 63 радио-съоръжения; 10 продукта за строителството; 8 съоръжения под налягане; 6 вида пиротехнически изделия; 7 вида електроуреди са проверявани по отношение на енергийна ефективност; проверени са били и 2 вида газови уреди.
При 64 % от проверените стоки са били установени несъответствия. Без инструкция за употреба са били 251 вида продукта, без маркировка за съответствие са били 91 вида продукти, с други несъответствия са били 20 вида продукта.
Съставени са били 171 акта за установяване на административни нарушения (АУАН) на обща стойност 85 250 лв. Издадени са били и 64 заповеди за спиране разпространението на несъответстващи продукти.
Сред най-честите нарушения, които инспекторите на агенцията са констатирали са били: липса на СЕ маркировка, която показва, че продуктът е произведен съгласно утвърдените европейски стандарти; липса на инструкции на български език; липса на декларация за съответствие, за продукти, при които тя е задължителна; липса на задължителните предупредителни текстове, свързани с безопасната употреба; отсъствие на превод на български език на предупредителните текстове за безопасна употреба; липса на информация за наименование и адрес на отговорния икономическия оператор, което е особено важно за проследяване произхода на продукта.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Вижте още:
Стартират проверки по магазините в цялата страна