Започна поклонението пред тленните останки на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил в катедралния храм "Свето Успение Богородично" във Варна.
Още: АПИ с важен призив за шофьорите за изненадалия ни сняг
Още: Изплащат пенсиите и великденските добавки
Целият Св. Синод пристигна за поклонението пред тленните останки на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил , с изключение на пловдивския митрополит Николай и плевенския митрополит Игнатий
11 юли е обявен за траурен ден във Варна, предаде БГНЕС. Денят е обявен за траурен със заповед на временно изпълняващия длъжността кмет на Варна Богдан Караденчев. Препоръчва се провеждането на предварително организираните официални и светски събития, с изключение на тези от личен характер, да бъде съобразено с обявения траур, отложено или отменено.
Има огромна опашка от чакащи пред храма да се поклонят пред останките на митрополит Кирил. Тази сутрин поклонението пред тленните останки на митрополит Кирил започна малко след 7.30 ч. в катедралния храм.
Още: Най-важните новини за деня, 6 април
Още: 5-годишно дете почина в зъболекарски кабинет. Неофициално - от упойка
Поклонението пред тялото на Негово високо преосвещенство започна в 8.00 часа в катедралния храм "Свето Успение Богородично" в морската столица. Час по-късно ще бъде отслужена и Света литургия. От 11:00 часа, също в катедралния храм, ще бъде отслужено опелото и след това тялото на митрополит Кирил ще бъде положено в старите варненски гробища в митрополитската алея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кошмар на "Хемус": Отбиват към път с кратери, кал и огромни локви (ВИДЕО)
Още: Meteo Balkans обявиха кога започва затоплянето през седмицата
На погребението ще присъства Негово светейшество патриарх Неофит, както и архиереите от Светия Синод: Крупнишки епископ Инокентий, викарий на Старозагорския митрополит; Деволски епископ Теодосий; Маркианополски епископ Константин; Месемврийски епископ Яков; Адрианополски епископ Евлогий, игумен на Рилския манастир; Тивериополски епископ Тихон, председател на църковното настоятелство ПКСХП "Св. Александър Невски"; Стобийски епископ Наум, главен секретар на Светия Синод; Знеполски епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит; Велички епископ Сионий, викарий на Видинския митрополит; Драговитийски епископ Даниил, викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия; Траянополски епископ Киприан, викарий на Врачанския митрополит; Агатанокийски епископ Борис, игумен на Бачковския манастир; Константийски епископ Антоний, викарий на Западно- и Средноевропейския митрополит; Провадски епископ Игнатий, викарий на Сливенския митрополит; Браницки епископ Григорий, игумен на Троянския манастир; Главиницки епископ Йоан, (до сега) викарий на Варненския и Великопреславски митрополит; Мелнишки епископ Серафим, викарий на Неврокопския митрополит.
Светият Синод, на заседание в пълен състав, избра Врачанският митрополит Калиник за наместник на Варненската и Великопреславска епархия.
Варненският и Великопреславски митрополит Кирил се удави в морето край местността Траката във Варна във вторник сутринта. Тялото му бе забелязано във водата, в близост до буната на рибарското селище от жена, която ходила да плува всяка сутрин на същото място. Кирил бил с шнорхел и с маска. Причината за смъртта на митрополит Кирил е удавяне и по-точно от хипотермия – гмурнал се на дълбочина със силно студено течение.
Още: Мъжът с шизофрения, пребил метеоролозите на връх Мургаш, избягал от болницата
Още: Колко мръсни пари се въртят на имотния пазар в България?
Митрополит Кирил (Богомил Петров Ковачев) е роден на 8 юни 1954 г. След кончината на Патриарх Максим, на 10 ноември 2012 с тайно гласуване 7 от 12 присъствали митрополити го избраха за Наместник-председател на Българската православна църква до избирането на Патриарх Неофит. От 1992 г. е член на Намаления състав на Св. Синод, а в периода 1994-2001 г. е Представител на Върховния църковен съвет.
Митрополит Кирил може да се каже беше един от символните владици на прехода в България. Избран в също толкова символичната 1989-та година за митрополит той е от поколението - наред с новия патриарх Неофит, както и вече повечето настоящи владици.