Депутатите променят Закона за социалните услуги, за да не се блокира законодателството в сферата. На първо четене бяха приети два нови законопроекта за промени в превърналия се спорен закон.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Вносители са двете управляващи формации – ГЕРБ и „Обединените патриоти“.Така, до приемането на правилника, насочването на всички лица за ползване на социални услуги, които се финансират от държавния бюджет, ще се извършва само от дирекции „Социално подпомагане“, а индивидуалната оценка на потребностите и индивидуалният план за подкрепа ще се изготвят по досегашния ред преди сключване на договора за ползване на социални услуги.
Според преходните и заключителни разпоредби от закона, част от подзаконовата нормативна уредба следва да бъде изработена и да влезе в сила в тримесечен срок от влизане в сила на закона. За да се избегне блокиране на системата, в този тримесечен срок е необходимо да се направят някои промени в Закона за социалните услуги по отношение на сроковете.
Със закона се въвежда планиране на социалните услуги на национално ниво, както и допълващи стандарти за осигуряването на дневна или резидентна грижа за хора, които не могат да се обслужват сами, за хора с агресивно или проблемно поведение и за нуждаещи се от постоянно медицинско наблюдение и грижа.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Създава се ред за предоставяне на асистентска подкрепа за възрастни хора, които не могат да се обслужват сами, както и за хора с трайни увреждания, които не ползват такава подкрепа по друг закон. Преди дни Конституционният съд отмени три текста в Закона за социалните услуги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Вторият законопроект цели да намали общественото напрежение, породено от приемането на закона. Текстовете акцентират върху това, че чрез предоставянето на социалните услуги се осъществява конституционно установената закрила на семейството, майчинството и децата, на възрастните хора и на лицата с физически и психически увреждания.
Изрично се подчертава, че предоставянето на социални услуги не представлява търговска дейност - покупка, продажба или обмен на активи с цел реализиране на печалба, а е насочено към съхраняване и подпомагане на основните семейни ценности, в това число предоставяне на закрила на нуждаещите се физически лица.
Индивидуалният план за подкрепа на лицата ще се изготвя по досегашният ред, обясни депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова. До приемането на правилник Държавната агенция за закрила на детето, Инспекторатът към Агенцията за социално подпомагане ще извършват контролна дейност на предоставянето на социални услуги по досегашния ред.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Цялата работа на промените в Закона за социалните услуги е да се угоди на протестиращите и да не се промени съществено самият закон, критикува социалистът Георги Гьоков. В същото време той не вижда съществени промени в законодателството.
Промените бяха приети в отсъствие от пленарната зала на социалния министър Деница Сачева.