Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет(ВСС) обсъжда писмото от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, с което се изисква допълнителна информация за българските кандидати за европейски делегирани прокурори.
Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
Евгени Иванов, член на Прокурорската колегия, нарече "процедурно нетърпение" поисканата от европейския главен прокурор допълнителна информация. Според Иванов писмото на Кьовеши е пристигнало във Висшия съдебен съвет преди цялата документация от избора да бъде изпратена в офиса на Европейската прокуратура в Люксембург.
Дебатите по писмото на Кьовеши продължават, но от изказванията на съдебните кадровици стана ясно, че автентичният отговор до европейския главен прокурор няма да бъде обявен публично, защото информацията е конфиденциална.
За писмото съобщиха точно преди седмица за БНР от пресцентъра на Европейската прокуратура.
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
На 13 февруари - след няколкодневно изслушване, Прокурорската колегия избра шестима прокурори, трима следователи и един съдия за делегирани европейски прокурори, които да работят по дела от компетентността на Европейската прокуратура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж
Според изданието „Юрактив“ от офиса на Лаура Кьовеши са имали забележки има към седем от десетте предложени български магистрати.
От пресцентъра на българския съдебен кадрови орган обаче не съобщават за забележки, а само за изискана допълнителна информация.
Много от членовете на Прокурорската колегия във ВСС застанаха зад избора си на европейски делегирани прокурори и декларираха, че ако трябва да го повторят, отново ще гласуват за вече излъчените десет кандидатури, предаде БНР.
Още: Над 300 предложения за барбекю до 27 април в Kaufland
Още: Съветът за електронни медии с нов председател
В рамките на малко повече от половин час съдебните кадровици обсъдиха писмото от европейския главен прокурор Лаура Кьовеши от 25 февруари, с което тя иска допълнителна информация за българските кандидати и единодушно решиха, че ще отговорят на всички нейни въпроси. Отговорите ще са на десетки страници, но съдържанието се оказа конфиденциално.
След края на дебата, стенограмата от който също ще бъде пратена до офиса на Кьовеши в Люксембург, главният прокурор Иван Гешев обяви, че не вижда никакъв проблем в тази комуникация:
"Както всички разбраха, най-после, надявам се, в България, сме в хода на една неприключила процедура. Нормално е в хода на различни процедури да има някакви въпроси, които трябва да се изясняват. Добрият европейски подход, който ние спазваме заедно с колегите в един партньорски разговор, при едни консултации, ако има някакви въпроси, които трябва да бъдат обсъдени, да бъдат обсъдени"
В края на миналата седмица в кратко прессъобщение от Прокурорската колегия обявиха, че в писмото от Лаура Кьовеши високо е оценено навременното изпълнение на ангажиментите в процеса по подбор на европейски делегирани прокурори и че процедурата все още не е финализирана.