Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата се ядоса на Сърбия, че отказала да задържи съоснователите на "Нексо"

10 април 2023, 17:54 часа • 6919 прочитания

Софийска градска прокуратура е уведомила главния прокурор Иван Гешев, че Сърбия не е спазила международните договорености по Европейската конвенция за екстрадицията. Причината е, че властите в Белград са отказали да задържат съоснователите на криптобанката „Нексо“ Антони Тренчев и Коста Кънчев.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Те бяха обвинени за участие в организирана престъпна група след акцията на прокурорите и следователите в софийските офиси на „Нексо“ по-рано тази година. Само че Тренчев нарича цялата операция прокурорски произвол и обяви, че ще съди България в Страсбург за близо 1 млрд. долара.

Припомняме, че преди дни Иван Гешев обвърза "Нексо", журналиста от BIRD Димитър Стоянов и Цветан Василев със заплахите срещу магистрати. Той показа "втора серия" от разследването "Вредители за отстраняване": Открит е списък на магистрати, обект на заплахи. Антони Тренчев отвърна на всичко това с видео във Facebook от Дубай, в което определи твърденията на главния прокурор като "теории на конспирацията".

На 7 април главният прокурор каза, че Тренчев и Кънчев кацнали от Дубай в Белград. След това държавното обвинение прати заповед за задържането им в Сърбия.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

В днешното си съобщение на сайта от Софийска градска прокуратура припомнят, че двамата обвиняеми имат срещу имената си Европейски заповеди за арест, издадени на 31 март. "На 07.04.2023 г. от Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ МВР е изпратена информация до СГП, че Генералният секретариат (ГС) на Интерпол потвърждава получаването на документите по повод международното издирване на обвиняемите", добавят от прокуратурата.

И пишат, че отново на 07.04.2023 г. е получена информация от ГС на Интерпол, че обвиняемите са заявили, че са „жертва на политически мотивирана клеветническа кампания в хода на изборната кампания в България“. В тази връзка от ГС на Интерпол е изискана допълнителна информация от българската прокуратура за евентуални политически длъжности, дейности, връзки и влияние в България на издирваните лица. Посочено е, че исканата информация е необходима, за да бъде направена оценка в съответствие с чл. 3 от Конституцията на МОКП Интерпол. "Изисканата информация и документи са изпратени своевременно. ГС на Интерпол потвърждава получаването на документите и уведомява, че същите се анализират с цел проверка на съответствието им с правилата на МОКП Интерпол", гласи становището на СГП.

Заместник на главния прокурор е пратил молба до Интерпол за обявяване за международно издирване и временно задържане на обвиняемите.

Също така на 07.04.2023 г. е получена информация от националното бюро на Интерпол в Белград, според която двамата обвиняеми са пристигнали на 6 април в 23:05 часа на летището в Белград с полет от Дубай. Били са изпратени преводи на сръбски език на молбите за обявяване за международно издирване и временно задържане на обвиняемите до Министерство на правосъдието на Сърбия. Искането на българската прокуратура за временно задържане на издирваните лица не е изпълнено от компетентните сръбски власти.

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

А защо изобщо е трябвало България да убеждава сръбските власти, че от Интерпол са искали задържане? Отговорът на прокуратурата гласи: "МОКП Интерпол е уведомила сръбските власти, че предвид жалбите от издирваните лица, разпространените дифюжъни за издирване на лицата не са видими". Така последвало пращане на съответния превод на сръбски.

"Софийска градска прокуратура уведоми главния прокурор на Република България г-н Иван Гешев за неспазване на международни договорености по Европейската конвенция за екстрадицията, за да бъде надлежно сезиран Генералният секретар на Съвета на Европа", пишат още от СГП.

По случая "Нексо" са повдигнати обвинения срещу четирима души. Траян Николов и Калин Методиев са с гаранции съответно по 150 хиляди и 100 хиляди лева, а останалите обвиняеми са съоснователите Антони Тренчев и Коста Кънчев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес