Проектите за спиране на снегонавяванията по магистрала „Тракия” чакат одобрението на държавата. При големия снеговалеж четири пъти беше затварян участъкът между Бургас и Карнобат.
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Агенция „Пътна инфраструктура” все още търси решение как да не се повтори кризата от тази зима. Преди няколко седмици хиляди шофьори изпитаха силата на вятъра, която изсипваше снега на пътното платно, без нищо да я спре.
При строителството на магистралата е имало и иглолистни, и широколистни дървета, припомнят от фирмата, извършила залесяването. Но поръчката включвала само засаждане, не и поддържането им, отбелязва bTV.
„Не са били добре укрепени, не са поливани лятото, когато имат нужда от вода. Ние не говорим за някаква суперскъпа поддръжка, говорим за обикновена поддръжка на живи растения... като няма поддръжка, дърветата умират", заяви Петьо Панайотов, главен агроном на фирма за озеленяване.
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
Няколко години по-късно от дърветата няма и следа. Оцелели са само залесените скатове, по които все още има следи от снегонавяванията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Най-голям ефект ще има от защитен пояс от кипариси, който още първата година ще спира 60% от снега, предлагат от озеленителната фирма.
„Този процент с течение на годините ще се вдига, може би с 5 до 10 % на година, зависи от прираста на дърветата и грижите, полагани през вегетацията по тях. Ако се направи есента, ефекта ще го видим същата година", посочи Панайотов.
Дърветата могат да бъдат залесени край самата ограда на аутобана.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Още: Премиерата на филма за Милен Цветков: Сълзи, но и много надежда
Фотоволтаични стени да спират снега пък предлагат от Балканската академия за иновации. Произведеният ток може да се ползва за осветление на пътните знаци и на самата магистрала, както и за зареждане на хибридни и електроколи. Паната са прозрачни и също могат да бъдат поставени край пътното платно, без да влизат в частните земи.
Проектите са изпратени и в АПИ. От там отговориха, че проучват как да отчуждат частните имоти край магистралата, за да разположат снегозащитните съоръжения.
Снимка: Архив