Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Процедурата да бъде спряна!": Адвокати излязоха на протест срещу Сарафов (ВИДЕО)

25 октомври 2024, 13:53 часа • 570 прочитания

Адвокати излязоха пред Съдебната палата в София в знак на протест срещу процедурата за избор на главен прокурор, която Висшият съдебен съвет провежда и която според тях е нелегитимна. По същото време и пред други съдебна палати в страната имаше демонстрации на представители на адвокатурата.

Единственият кандидат за титуляр на най-високия пост в държавното обвинение е Борислав Сарафов, който от уволнението на Иван Гешев, вече повече от година, е изпълняващ функциите главен прокурор. Миналата седмица всички адвокатски колегии в страната го призоваха "да оттегли номинацията си и участието си в процедура, която е предрешена, лишена от легитимност и е на път окончателно да разруши институционалния авторитет на прокуратурата, на съдебната система, а и на държавността като цяло". Още: Сарафов се задейства, след като бе натиснато политическо копче: Говори адв. Велислав Величков (ВИДЕО)

Обръщението е прието от Софийския адвокатски съвет и е подкрепено от останалите колегии в страната. Пловдивската колегия първа се разбунтува срещу избора. Съюзът на съдиите излезе с позиция против. Камарата на следователите обаче е на противното мнение и смята, че няма проблем ВСС да проведе избора, а Сарафов е чудесен кандидат за поста.

Адвокатите припомнят, че въпреки обществените и професионални призиви към членовете на Висшия съдебен съвет да спрат процедурата по избор на нов главен прокурор, която е лишена от легитимност и обществено доверие, беше издигната кандидатурата на Сарафов. "Издигането на една кандидатура, която не се ползва с безспорен професионален авторитет и с доверие в обществото, създава усещането за нагласеност на процедурата и предрешен избор", пишат адвокатите.

И продължават: "Това, обаче, вече сме го виждали и знаем какъв е резултатът. Примерът с "избора" и "освобождаването" от длъжност на последния главен прокурор е достатъчно показателен защо нито един избор и нито една процедура не трябва да се провежда по този начин. Когато нито номинацията, нито изборът са съобразени с принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, винаги ще има съмнения къде и как са взети решенията за конкретния избор и доколко именно легитимният орган ги е приел". Още: "Осемте джуджета", скъпи имоти, натиск: Сарафов излезе чист от разследването на специалния прокурор

Според тях винаги ще има съмнение и когато изборът се провежда от орган, чиято независимост и безпристрастност не е гарантирана – дори само защото Висшият съдебен съвет е с отдавна изтекъл мандат.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес